İnci Yaman

Türk sanat müziği ses sanatçısı İnci Yaman, 5 Kasım 1959 tarihinde Erzurum’da dünyâya gelmiş, babasının Türk Silâhlı Kuvvetleri mensubu olması nedeniyle; ilk, orta ve lise tahsilini Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tamamlamıştır.

Lise öğrencisi iken, klâsik batı müziği ile ilgilenmiş, Türk Mûsikisine 1975 yılında Hüseyin Erbay yönetimindeki Eskişehir Halk Eğitim Merkezi Korosunda başlamıştır.

Müzik eğitimine 1976 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Mûsikisi Devlet Konservatuvarı’nda devam etmiş, konservatuvar yıllarında; Yavuz Özüstün, Demirhan Altuğ, Meral Uğurlu, Özdal Orhon, Haydar Sanal, Serdar Öztürk, Saadettin Heper, Hurşit Ungay, Fâruk Sümer, Saadet Gültaş, Güher Güney ve Neriman Altındağ Tüfekçi gibi değerli hocaların derslerine katılmıştır.

1982 – 1985 yılları arasında, Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Müzik Merkezleri’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden Pedagojik Formasyon almış, 1985 yılında T.R.T.’nin açtığı “Yetişmiş sanatçı” sınavını kazanarak, 7 yıl İzmir Radyosu’nda görev yapmıştır.

1990 – 1992 yılları arasında, Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı’nda repertuar öğretmenliği yapmış, Türkiye’nin dört bir köşesinde, Tunus, Almanya ve Kıbrıs’ta birçok konserlere, Kültür ve Turizim Bakanlığı Devlet Koroları’na solist sanatçı olarak katılmıştır.

Son on beş yıldır çeşitli amatör topluluklarda şeflik yapan İnci Yaman, son beş yıldır da Türkiye’nin çeşitli yerlerinde düzenlenen; beste, güfte, saz eserleri ve ses yarışmalarının genel sanat yönetmenliğini ve danışmanlığını yapmakta, özel konser çalışmalarını sürdürmektedir.

T.R.T.’deki görevine 1992 yılında geldiği İstanbul Radyosu’nda devam etmekte olan İnci Yaman, Kültür ve Turizim Bakanlığı Tarihi Türk Müziği Topluluğu Sanatçılarından Gürhan Yaman ile evli olup, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Mûsikisi Devlet Konservatuvarı Lisans ve Haliç Üniversitesi Türk Müziği Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Bircan ve Gürcan isimli ikiz çocuk annesidir.

Bir yanıt yazın