Kadir Adıgüzel

Ses sanatçısı Kadir Adıgüzel, 20 Mayıs tarihinde Van’da dünyâya gelmiş, ilk ve orta öğrenimini Van’da tamamlamıştır.

Müzik yaşantısına ilkokuldan itibaren katıldığı okul koroları ile başlamış, orta öğrenimi boyunca okul korolarında korist ve solist olarak görev yapmış olan Kadir Adıgüzel, Liseyi bitirdikten sonraki yıllarda Van Musiki Derneği Korolarında görev almaya başlamıştır.

Dernek çatısı altında Türk Müziği nazariyatı ve yanı sıra ud eğitimi almıştır.

Van Musiki Derneğinde aldığı eğitimler sonucu, 2005 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümünü kazanmış ve Yrd. Doç. Dr. Serap Yükrük hocasından “Şan” eğitimi almıştır.

Üniversite yıllarında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosuna başlamış, Van Musiki Derneği ve Üniversite koroları çatısı altında, il içi ve il dışında düzenlenen çok sayıda konserde solist olarak görev yapmıştır.

Aynı zamanda Müzik Bölümü bünyesinde kurulu olan Çok Sesli Koro’da da korist ve solist olarak görevler alarak; bir çok il ve ilçede yapılan konserlerde, Mersin Polifonik korolar şenliklerinde ve Boğaz içi üniversitesinde düzenlenen polifonik konserlerde, üniversiteyi temsilen korist olarak yer almıştır.

Van Musiki Derneği ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosu işbirliği ile düzenlenen bazı konserlerde, Türk Sanat Müziği alanının önemli isimleriyle tanışma fırsatı bulmuş ve bu isimlerin beğenisi ve takdirini kazanmıştır. Bestekar Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, bestekar Erol Sayan, Melihat Gülses ve Gökhan Sezen gibi isimler bunlardan bazılarıdır.

2007 yılında Van Musiki Derneği ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk sanat müziği Korosunun, Şef Murat Oto yönetiminde düzenlediği bir konserde tanıştığı, beğeni ve takdirini kazandığı Gökhan Sezen, 2010 yılında kendisini T.R.T.’ye davet etmiş, T.R.T. de yayınlanan Gökhan Sezen‘in sunduğu “Müzik sefası” adlı programda 9 ay solist ve vokalist olarak yer almıştır.

İstanbul’a yerleşerek sanat hayâtına burada devam eden Kadir Adıgüzel, birbirinden değerli hocalar ve sanatçılarla tanışma fırsatı bulmuştur.

Çeşitli televizyon programlarına konuk olarak davet edilmiş, Emel Sayın‘ın sunduğu “Emel Sayın Sizlerle” adlı müzik programında özel konuk olarak, T.R.T. Radyo Günleri programı, T.R.T. Akşamın Neşesi radyo programı ve T.R.T.’nin çeşitli kanallarında ve Özel kanallarda yer almıştır.

Halen T.R.T. Müzik’te yayınlanan “Akşam sefası” programında solist olarak yer almakta olan Kadir Adıgüzel’in, profesyonel stüdyo ortamında hazırlanan birçok demo eseri bulunmakta, İstanbulda bulunan derneklerde misafir sanatçı olarak, bestekar ve söz yazarları adına düzenlenen bir çok konserlerde de ara solist olarak davet edilerek sahne almaktadır.

Radyo Alaturka’da belli bir süre canlı sazlar eşliğinde istek programı da yapıp sunan Kadir Adıgüzel, yine İstanbulda çeşitli kaliteli Türk Sanat Müziği fasıl mekanlarında; sahne programları, otel organizasyonları, özel geceler, açık hava konserleri ve gala programlarına devam etmektedir.

Halen haliç üniversitesinde yüksek lisans yaparak eğitimini sürdürmekte, öğreneceği çok şeyin olduğunu düşünerek yoluna devam etmekte ve sevdiği müziği en iyi şekilde temsil etmek için çalışmaktadır.
Kaynak: kadiradiguzel.net

Bir yanıt yazın