Makbule Kaya

Türk halk müziği ses sanatçısı Makbule Kaya 1959 yılında Muğla Milas’ta dünyâya gelmiş, ilköğretimini Milas’ta, orta öğretimini Aydın Ortaklar Öğretmen Okulu’nda yapmıştır.

1983 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur.

Özellikle babasının müzisyenliğinin etkisiyle müziğin içinde büyümüş, bu yol onu T.R.T. sanatçılığına kadar götürmüştür.

1975 yılında Liselerarası Altın Horoz yarışmasında ses dalında Türkiye Birinciliği, 1980 yılında üniversitelerarası Halk Müziği ses yarışmasında Türkiye Birinciliği almış, 1980 yılında çalar söyler (mahalli sanatçı) sınavını kazanmıştır.

1981 yılında yetiştirilmek üzere ses sanatçılığı sınavı ve iki yıllık staj sonrasında, 1983 yılında kadrolu ses sanatçısı olarak İzmir Radyosu’nda göreve başlamıştır. Mubadil (başkasının yerine getirilmiş) anne ve baba çocuğu olması dolayısıyla, Ege Türküleri ve Ada türküleri repertuarında ağırlıklı olarak yer almaktadır.

Yurt içi ve yurt dışı çeşitli etkinlik ve festivallerde çeşitli ödüllere almış ve ege yöresinden çok sayıda derlemelerinin yanısıra, “Hadi Gari” isimli albüm çalışması vardır. Hala İzmir Radyosu’nda kadrolu ses sanatçısı ve İcra Denetim Kurulu üyeliği yapmakta olan Makbule Kaya, evli ve iki çocuk annesidir. Kaynak: facebook.com

Bir yanıt yazın