Hâkan Aysev

Opera sanatçısı tenor Hâkan Aysev, 1968 yılında Ankara’da dünyâya gelmiş, eğitimine 1981 yılında Ankara Devlet Konservatuvar’ında başlamıştır.

1987 yılında 6. Belvedere Şan yarışmasında “En iyi genç şarkıcı” ödülü alarak, final konserine katılmış, 1988 yılında mezun olduktan sonra, Viyana’ya gitmiş ve Mozart’ın Cosi fan Tutte Operası’ndaki Ferrando rolü ile Avusturya, Hollanda ve Almanya’da turneye çıkmıştır.

1989 yılı Temmuz ayında Salzburg Festivali kapsamında, Haydn’in “Acis ve Galatea”, Offenbach’in “Les Bavardes” operalarında başrolleri seslendirmiştir.

Eylül ayında Viyana Devlet Opera’sına giren sanatçı, aynı yıl Aralık ayında, R. Strauss’un “Rosenkavalier” operasındaki “Tenor” rolü ile debut (başlangıç) yapmıştır.

1990 yılında Viyana Devlet Operası’nın kadrolu sanatçısı olmuş, birçok operada rol almış ve bu arada Luciano Pavarotti’nin öğrencisi olmuştur. 1991 yılında, Koblenz Devlet Operası’na angaje olmuş ve birçok eserde rol almış,

1992 yılında, Katia Ricciarelli ile opera – gala konseri vermiş,
1995 – 1997 yıllarında, kadrolu olarak Darmstadt Devlet Operası’nda da major rollerini üstlenmiş ve
1997 yılının Mart ayında, Norvec’te Rigoletto, Agustos’ta Fransa’da Carmen operalarında sahneye çıkmıştır.

Sanatçı bugüne kadar; Düsseldorf, Basel, Texas (Austin), Bern, Mannheim, Aachen ve Heilderberg operalarında misafir sanatçı olarak görev almış, ayrıca;

  • 1997 yılında, Verdi – Requiem’in CD kaydını yapmış,
  • 1998 yılı başında, Frankfurt’ta ikinci Cd’sini kaydetmiş ve
  • 1998 yılında, Fransa’nın Nansy kentinde Wozzec Operası’nda görev almıştır.

Basel’de Othello Operası’nda “Othello” rolünü oynamış, Bulutsuzluk Özlemi ile Rock Opera konseri gerçekleştirmiş ve Tiflis Senfoni Orkestrası eşliğinde, “Ağrı Dağı Efsanesi”nde “Memo” rolünü üstlenmiştir.

5. ve 6. Bilkent Anadolu Müzik Festivali’ne solist olarak katılan Hâkan Aysev, 2000 – 2002 yıllarında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Genel Sanat Yönetmenliği yapmış, 2005 yılının Eylül ayında, Buenos Aires Teatro Colon’da “König Kandaules” operasında başrol oynamıştır.

Barcelona Senfoni Orkestrası eşliğinde, Beethoven’ın 9. senfonisini seslendirmiş olan Hâkan Aysev, halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı olarak görevini sürdürmektedir.

Feryal Türkoğlu - Hakan Aysev - TRT HABER GÜNE ÖZEL

Bir yanıt yazın