Mehmet Güntekin

Ses sanatçısı, koro şefi ve yazar Mehmet Güntekin, 1963 yılında Bafra’da dünyâya gelmiştir. Süheylâ Altmışdört ile Fatih Salgar’ın öğrencisi olarak yetiştiği Üniversite Korosu’nda, başkanlık ve şef yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

Mehmet Güntekin, çeşitli ansiklopedi, dergi ve gazetelerde yazıları yayınlanmış, “Yine Bir Gülnihâl” adlı 150 bölüm süren TV programıyla, Türkiye Yazarlar Birliği 1998 yılı TV – Müzik Ödülü’nü kazanmıştır.

İncilâ Bertuğ ile birlikte T.R.T. TV’de, toplam 111 bölümden oluşan “Musikiden Müziğe”, “Müziğimiz Kültürümüz” ve “Seyirnağme” adlı programları hazırlayıp sunmuştur.

Kurduğu İstanbul Fasıl Topluluğu ve başka gruplarla; Avrupa, Afrika, Akdeniz ve Uzakdoğu ülkeleriyle yurt içinde çok sayıda konser vermiştir.

Şerif Muhiddin Targan, Bekir Sıdkı Sezgin, Alâeddin Yavaşca ve Ercüment Batanay gibi 100 civarında CD’nin yanı sıra, kitap ve dergi yayıncılığı, çeşitli basın kültür ve sanat kuruluşlarında editörlük, yazarlık ve proje yönetmenliği yapmıştır.

Mehmet Güntekin kimdir

Mehmet Güntekin, bilim ve sanat kurumlarında sempozyumlara katılmış, seminerler vermiş; müzik tarihi, repertuvar, arşiv ve biyografi konularında yararlandığı Murat Bardakçı ile ortak yayın çalışmalarında bulunmuştur.

Tercüman ve Yeni Ufuk gazetelerinde müzik sayfaları ve ekleri hazırlamış, Hürriyet Tarih’te yazar, danışma kurulu üyesi ve redaktör olarak çalışmış, Habertürk Tarih’te yazılar yazmıştır.

Üniversite Korosu Kitabı, İstanbul’un 100 Musikişinası, İstanbul’un 100 Şarkısı ve Nevzad Atlığ‘ın Tanıklığında adlarında dört kitabı ve çok sayıda risalesi yayınlanmıştır.

Expo – 2005 Dünyâ Fuarı’nda, Japonya’da Türkiye’yi resmen temsil eden Rose and Tulip adlı dans ve müzik gösterisinin eş sanat yönetmenliğini ve orkestra – koro şefliğini yapmıştır.

Mehmet Güntekin, 5 yıl süresince Musiki Mecmuası’nın yayıncılığını ve editörlüğünü üstlenmiş, İslâm Bilim ve Teknoloji Müzesi müzik danışmanlığında bulunmuştur.

Türk Musikisi Vakfı, Kültür Konseyi Derneği ile Heybeliada İlm-i Musiki Derneklerinde yönetim kurulu üyesi, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu üyesidir. 1986 yılından beri görev yaptığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun müdürlüğüne ve sanat kurulu üyeliğine, 2006 yılında atanmıştır.

2009 – 2011 yılları arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı müzik yönetmenliğinde bulunan ve 25 projeyi yöneten Mehmet Güntekin, İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur.
Kaynak: alaturkarecords.com

Bir yanıt yazın