Mehmet Özkaya

Mehmet Özkaya, Türk Sanat Müziği ile ilgili çalışmalarına Ankara Türk Müziği Derneği’nde başladı.

Doğan Koçer, Yılmaz Pakalınlar, Metin Everes, Ferit Sıdal, Ahmet Hatipoğlu ve Feruzan Esmergül’den nota, solfej, şan ve repertuar dersleri aldı. 1990 yılında açılan sınavla T.R.T.’ye girdi. Çankaya Üniversitesi’nde Türk Sanat Müziği Korosu oluşturdu.

Aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak Klasik Türk Musikisi uygulamaları ve ses eğitimi dersleri verdi. T.R.T. Ankara Radyosu’nda 10 yıl, İstanbul Radyosu’nda 18 yıl görev yaptı. 2005 – 2018 yılları arasında T.R.T. Türk Sanat Müziği gençlik ve çocuk koroları şefliği yaptı.

2018 tarihinde Antalya’da düzenlenen 3. Altın Nota Türk Sanat Müziği beste yarışmasında “Kelebek Ömrü” adlı bestesi ile birincilik ödülü,

2020 yılında “Güzelim” adlı bestesi ile 5. Antalya Altın Nota Beste yarışmasında ilk 10 arasında yer almıştır.

Senfonik Türk Müziği albümü ile Avrupa Gazeteciler Derneği’nin 2010 yılı en iyi Türk Sanat Müziği Sanatçısı, 2011, 2015, 2017 yıllarında her yıl Bakü’de düzenlenen “The First” ödüllerini almıştır.

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans ve Haliç Üniversitesi Türk Musıkisi Konservatuarı yüksek lisans mezunudur. T.R.T. Repertuarında, M.E.S.A.M. ve M.S.G.’de kayıtlı 50’den fazla bestesi bulunmaktadır.

Senfonik Türk Müziği, Çağdaş Türk Müziği Orkestrası ile verdiği konserlerinden alınan kayıtlardan oluşturulan iki albümü ile çoğunluğu kendi bestelerinin yer aldığı “Aşk Mevsimi” adında toplam 3 adet albümü bulunmaktadır.

2018 Yılında kendi isteği ile T.R.T. Kurumundan emekli olmuştur. 2019 yılında Beyoğlu’nda, içinde stüdyo ve derslikler bulunan “Mehmet Özkaya Akademi stüdyo”yu kurmuştur. Halen bu dershanenin yöneticiliğini yapmaktadır.

Bir yanıt yazın