Muazzez Ersoy

Gerçek adı Hatice Yıldız Levent olan ses sanatçısı Muazzez Ersoy, 9 Ağustos 1958 tarihinde İstanbul’da dünyâya gelmiş, çocukluk ve gençlik yıllarını Kasımpaşa’da geçirmiştir.

Müzikle ilgilenmesinde en büyük etken, annesinin müziğe olan ilgi ve sevgisi olmuştur. Annesinin bu tutkusu, sanatçıyı gençlik yıllarında etkisi altına almış ve ortaokulu bitirdikten sonra öğrenimini müzik dersleri alarak sürdürmeye karar vermiştir.

Bu yıllarda İrfan Özbakır ve Baki Duyarlar gibi değerli müzik hocalarından dersler almış, tezgahtarlık yaparak kazandığı birikimlerini, müzik derslerine yatırmıştır.

1974 yılında küçük yaşta evlenmiş ve iki yıl evli kalmış olan Muazzez Ersoy’un, bu evlilikten Ender isminde bir oğlu olmuş ve eşinden ayrıldıktan hemen sonra, müzik dersleri almaya devam etmiştir.

İlk olarak 1982 yılında İstanbul Pembe Köşk Gazinosu’nda assolist olarak sahneye çıkmıştır. 1985 yılında T.R.T. Ankara Radyosu’nun açmış olduğu sınava katılmış, ancak kazanamamış ve bu başarısızlık, sonraki çalışmaları için itici bir güç olmuştur.

1989 yılında T.R.T. Ankara Radyosu şeflerinden değerli üstat Câhit Ünyaylar‘la çalışmaya başlamıştır. 1990 yılında T.R.T.’ye gönderdiği, yorumu kendine ait olan altı eserle denetimden geçmiş ve ekranlardan da dinleyicilerine seslenmeye başlamıştır.

Bir çok altın ve platin plakla ödüllendirilen Muazzez Ersoy, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nın önerisiyle, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Sanatçılığı”na lâyık görülmüştür.

Bir yanıt yazın