Nâzan Sıvacı

Ses sanatçısı Nâzan Sıvacı, İlköğrenimini doğduğu Tirebolu’da, orta ve lise öğrenimini de İstanbul Fatih Kız Lisesi’nde tamamlamış, henüz ortaokulun ikinci sınıfında okurken üstün yetenek olarak kabul kazandığı, İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi Bölümü’nde; Nevzad Atlığ, İsmail Hakkı Özkan, Süheylâ Altmışdört, Fikret Değerli, Muazzam Sepetçioğlu, Şive Ölmez ve Dürdane Altan gibi hocaların öğrencisi oldu.

1976 yılında amatör sanatçı olarak devam etmeye başladığı İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi İcra Heyeti’nde Radife Erten ve Muzaffer Birtan gibi sanatçılardan yararlanmıştır.

1978 yılından itibaren, sınavını birincilikle kazandığı İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nde; Güher Güney, Tülin Yakarçelik, Tülûn Korman, Bekir Sıdkı Sezgin, Can Etili, Neriman Altındağ Tüfekçi ve İrfan Türkay gibi hocalarla çalışmıştır.

Aynı dönemlerde çalışmalarına katıldığı İ.T.Ü. Türk Musikisi Korosu’nda İnci Çayırlı ve İstanbul Üniversitesi Korosu’nda Süheylâ Altmışdört‘le çalışarak, repertuarını genişletmiştir. 1983 yılında, sonraki yıllarda adı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı olan, İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Türk Musikisi Bölümü’nden mezun olmuştur.

Aynı yıl Rıza Rit yönetimindeki Konservatuar İcra Heyeti sınavını kazanmış ve öğretim üyesi statüsünde profesyonel müzik hayâtına başlamıştır.

1987 yılında T.R.T. Ankara Radyosu’nun açtığı yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak göreve başlayan Nâzan Sıvacı, 1989 yılında İstanbul Radyosu’na tayin olmuştur.

Kariyeri boyunca pek çok ödüle lâyık görülen Nâzan Sıvacı, T.R.T. tarafından görevlendirildiği yurt içindeki ve yurt dışındaki konserlerde, görevini başarıyla yerine getirmiştir.
Kaynak: alaturkarecords.com

Bir yanıt yazın