Özcan Türe

Türk halk müziği ses sanatçısı Özcan Türe, 1973 yılında İstanbul’da doğdu.

Aslen Erzurum Aşkaleli. Evli ve iki çocuk babası. Dokuz yaşında sazla, sözle ve zurnayla tanıştı. Bu tanışma onu ilerleyen dönemler de örnek aldığı ve yakından takip ettiği büyük üstadlarla birlikte sanat hayâtına sürükledi.

Dinleyerek ve sabırla çalışarak kendine özgü bir dil geliştirdi. Türkülere kendi yüreğinde ufku açarak farklı bir yorum getirdi.

Ârif Sağ, Davut Sulari, Âşık Yaşar Reyhani, Ali Ekber Çiçek ve Erdal Erzincan gibi üstadların nağmeleri bu yolda etkilendiği ve her daim saygı duyduğu üstadları oldu.

“Doğru yaşamak demek, hayâta doğru bakmak demek” sözüyle halkın duygularını kendine has yorumuyla daha bir farklı kıldı. İlk sazı 1989 yılında babası tarafından alınmıştır.

İlk Albüm çalışması “Gönül Ezgilerimiz 3” olan Özcan Türe, “Sürgün Sevdâm” Albümü ile türkü dostlarının gönlüne yerleşti.

2009 yılında “Derde Bakın” albümü ile türkülere farklı bir tat vermeyi başardı. 3 yıllık bir aradan sonra 2012 yılında “Kül Eyledin” albümü ve birbirinden güzel üstadların eserlerine kendi yorumunu katarak sizlerle birlikte olmaya devam edecektir. Kaynak: ozcanture.com

Bir yanıt yazın