Erdal Erzincan

Türk halk müziği ses ve saz sanatçısı Erdal Erzincan, 1971 yılında Erzurum’da dünyâya gelmiş, küçük yaşlardan itibaren yaşadığı bölgenin folklorunu gözlemlemeye başlamış ve bağlamayla da o yaşlarda tanışmıştır.

1985 yılında Ârif Sağ Müzik Kursu’nda dersler almaya başlamış, 1989 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’ne girmiş ve aynı süreçte; “Tezenesiz Bağlama Çalma Tekniği” (Şelpe) ile ilgili araştırmalar yapmıştır.

Erdal Erzincan, üniversitedeki bitirme tezini, “Parmak Vurma Tekniğinin Bağlamadaki Uygulanışı ve Notasyonu” konu başlığıyla sunmuştur.

1994 yılında hazırladığı “Töre” isimli ilk solo albümünden sonra; “Garip”, “Gurbet Yollarında”, “Anadolu (Enstrümantal)”, “Al Mendil”, “Kervan” ve “Giriftar (Enstrümantal)” isimli albümlerini hazırlamıştır.

Ayrıca Tolga Sağ, İsmail Özden, Yılmaz Çelik ve Muharrem Temiz ile birlikte “Türküler Sevdâmız” adı altında üç albüm hazırlamıştır.

Erdal Erzincan türküleri

2004 yılında Viyana’da; Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’in desteğiyle, Wiener Konzerthaus’ta, Russell McGregor yönetimindeki Ambassade Senfoni Orkestrasıyla birlikte bir konser vermiştir. “Classic Cem” adıyla gerçekleştirilen bu konser, ayrıca Hollanda’da iki farklı orkestrayla sahnelenmiştir.

2004 yılında öğrencilerinden oluşan yirmi beş kişilik Bağlama Orkestrasıyla, yurt içinde konserler vermiştir. İran’lı Kemança sanatçısı Kayhan Kalhor’la hazırladığı enstrümantal albüm, ECM Records tarafından “The Wind” adıyla yurt dışında ve Türkiye’de yayımlanmıştır.

Kayhan Kalhor’la birlikte Türkiye ve Avrupa’nın yanında, World Music Institute tarafından organize edilen turne kapsamında, Amerika ve Kanada’da konserler vermiştir.

Erdal Erzincan, on yılı aşkın bir süredir kendi adını taşıyan Müzik Kursunda eğitim vermekte ve ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak da bilgi ve birikimlerini öğrencileriyle paylaşmaya devam etmektedir.

Kendisi gibi sanatçı olan Mercan Erzincan ile evli olan Erdal Erzincan, bir çocuk babasıdır. Kaynak: erdalerzincan.com.tr

Erdal Erzincan-Türkü Life Dergisi Röportajı

Bir yanıt yazın