Seçil Heper

Ses sanatçısı Seçil Heper, 1951 yılında Konya’da dünyâya gelmiş, ilk ve orta öğrenimi Konya’da yapmıştır.

1966 yılında açılan sınavı kazanarak, Ankara Radyosu’na girmiş, T.R.T. için yapılan bir TV çekiminde, Fahrettin Aslan’ın dikkatini çekerek, Maksim Gazinosunda çalışmaya başlamıştır.

İşadamı Melih Caculi ile yıllar boyu süren güzel bir evlilik yapmış ve sahnelerden çekilmiştir. 30 yıl süren sessizliği, tanıtımı 21 Aralık’ta Babylon’da yapılan, “En iyileriyle Seçil Heper” adlı yeni albümüyle sona ermiştir.

Gözlerin bir içim su, Muhabbet bağına girdim veBak yeşil yeşil gibi 19 eserden oluşan albümün içinde bir yazısı bulunan Naim Dilmener, “Ajda Pekkan pop müzik için ne yaptıysa, Seçil Heper de aynını Türk müziği için yapmıştır.” demiştir.

Dilmener’in bu tespitini, “Ben çok modern bir Türk sanat müziği sanatçısıydım. Ağır kokularla, kirpiklerle sahneye çıkmayı hiç sevmedim. Kendimi hep Avrupai gördüm.

Catherine Deneuve’e benzetilirdim.” diye doğruluyor ve ekliyor: “Bu albümü gençlere alaturkayı sevdirmek için çıkardım. Bu yüzden tanıtım için Babylon’u seçtim. Kaybolmaya yüz tutan öz müziğimizi, gençler de öğrenmeli!”

Alaturkanın yok olmaya yüz tuttuğunu söyleyen Seçil Heper, kendi dönemi ile bugünü şöyle kıyaslıyor: “Ben yırtık bir sanatçı değil, muntazam biriyim. Benim zamanımda bacağını açarak bir yere gelinmezdi. İnsanlar bizim zamanımızda sanata gelirdi!.

Bir yanıt yazın