Seçil Ak

Ses sanatçısı Seçil Ak, 1969 yılında Çanakkale Eceabat’ta dünyâya gelmiş, ilk, orta ve lise öğrenimini Eceabat’ta tamamlamıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünden “Nuri Halil Poyraz‘ın Hayâtı ve Eserleri” konulu tez çalışmasını tamamlayarak, 1994 yılında mezun olmuştur.

Konservatuarda; Bekir Sıdkı Sezgin, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Yavuz Özüstün, Nurten Erpek, Güher Güney, Tülun Korman gibi çok değerli üstatlardan; solfej, nota, nazariyat, usul, şan, repertuar, ve üslup dersleri almıştır.

1994 Yılında T.R.T. Ankara Radyosunun açmış olduğu Yetişmiş Sanatçı Sınavını kazanarak göreve başlamıştır.

Kuruma bağlı bölgesel radyolarda, Halk Konserlerinde ve sayısız Televizyon programlarında görevler almış, yerel radyolar, amatör korolar, özel CD çalışmaları, Belediye Konservatuarları ve özel televizyonlarda çeşitli anma törenlerine katılarak ödüller almıştır.

1999 Yılında kurulan “Mavera Türk Müziği Topluluğu” ile, ülkemizde ve Amerika Birleşik Devletlerinde Üniversitelerdeki konserlerle solist olarak katılmıştır. 2004 yılında T.R.T. kurumunun hazırladığı, “Alaturka Beste Yarışması”na solist olarak seçilen Ak, yarışmada çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

2004 yılında T.R.T. Ankara radyosu kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu‘nun sanat yönetmenliğindeki “Erguvan Türk Müziği Topluluğu” ile, yurt içinde ve yurt dışında yapılan konserlerde solist olarak yer almıştır. Seçil Ak, T.R.T. Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda canlı yayınlanan, “Hoş Seda” adlı programı hazırlayıp sunmuştur.
Kaynak: uludagsozluk.com

Bir yanıt yazın