Serap Mutlu Akbulut

Türk sanat müziği ses sanatçısı Serap Mutlu Akbulut, Ankara’da dünyâya gelmiş, babasının iş nakli dolayısıyla, 2,5 yaşında iken, İstanbul’a taşınmışlar.

Lise eğitimini Fatih Kız Lisesi’nde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Pedogoji Bölümü’ne devam etmiş, müzik çalışmalarına küçük yaşlarda ağabeyi kânûnî Dr. Ümit Mutlu ile başlamıştır.

Birlikte İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Müziği Bölümü’nü bitirmişler ve aynı yıl (1965) İstanbul Radyosu’na yetişmiş sanatçı olarak alınmıştır.

Serap Mutlu Akbulut’un faydalandığı kıymetli hocaları; Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Şair Mustafa Nâfiz Irmak, Şefik Gürmeriç, Melahat Pars, Muazzam Sepetçioğlu, Nâime Batanay, Halil Bedîi Yönetgen ve Şive Onat’dır.

1973 yılında, müzik çalışmalarında kendisine desek veren Dr. Özgen Akbulut’la evlenmiş, 1976 yılında, Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Koroso’na başlamış ve görevini solist – korist olarak 1988 yılına kadar sürdürmüştür.

Serap Mutlu Akbulut’un serbest müzik çalışmaları arasında; yurt içi ve yurt dışı özel halk ve salon konserleri, film müziği dublajı, 30 adet 45’lik plak, 9 adet LP, birçok kast ve CD bulunmaktadır.

Florence Nightingale hastane korosu ve Heybeliada Bayanlar korosu’nu çalıştırmış, 1,5 yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarında üslup ve repertuar hocalığı yapmıştır.

Serap Mutlu Akbulut’un aldığı ödüller içinde; Günaydın Gazetesi 1977 yılı TV Yıldızları birinciliği, 2000 – 2001 yılı Müjdat Gezen Sanat Merkezi Sanat Ödülleri ve Türk sanat müziği’nde “Yılın kadın sanatçısı” ödülleri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın