Turan Engin

Türk halk müziği ses ve saz sanatçısı Turan Engin, Erzincan’lı bir ailenin çocuğu olarak, 1938 yılında İstanbul’da dünyâya gelmiş ve küçük yaşta halk müziği ile ilgilenmeye başlamıştır.

Saz çalmayı Âşık Davut Sulari‘nin yeğeni Murat Koç ve Ali Ekber Çiçek‘ten öğrenmiş, 1957 yılından itibaren Sadi Yaver Ataman‘dan özel dersler alarak, halk müziği bilgisini ilerletmiştir.

1958 yılında, Sadi Yaver Ataman’ın yönettiği İstanbul Belediye Konservatuarı, Folklor Tatbikat Topluluğu’nda ses sanatçısı olarak çalışmaya başlamış, ayrıca 1960 yılına kadar İstanbul Radyosu’nda Sadi Yaver Ataman‘ın sunup yönettiği, Memleket Havaları Saz ve Tel Birliği’nin emisyonlarına katılmıştır.

1959 yılında, İstanbul radyosu’nda açılan bir sınavda başarı göstererek ”Yöre Sanatçısı” statüsünde çalıp – okuma ve 1961 yılında açılan, Muzaffer Sarısözen‘in başkanlık ettiği bir sınav ile de, Yurttan Sesler Kadrosu içinde çalışma hakkı elde etmiştir.

1967 yılında hocaları Nida Tüfekçi, Yücel Paşmakçı, Tuncer İnan, Ahmet Yamacı ve neyzen Ulvi Erguner’in teşvik ve talepleri ile, Yurttan Sesler Topluluğu’na kadrolu sanatçı olarak dahil olmuştur.

Özellikle bas bariton sesiyle ustaca seslendirdiği Orta ve Doğu Anadolu’nun uzun havaları yanında Deyiş, Semah, Coş Havası, Duvaz deh imam gibi mistik yönü ağır basan eserler ve Muhabbet Türküleri ile tanınan Turan Engin, sanat hayâtında Âşık Davut Sulari, Ali Ekber Çiçek, Âşık Veysel, Âşık Dâimî, Âşık Beyhani, Muhlis Akarsu, Âşık Ali Sultan gibi halk sanatçılarından etkilenmiş ve 45 yılı aşan profesyonel müzik hayâtında, bu ustaların çizgisini sürdürmeye çalışmıştır.

Ülke genelinde verdiği konserler yanında, yurt dışında da; Hollanda, Belçika, Fransa, Almanya ve Bulgaristan’da gerek korist ve gerekse solist olarak çok sayıda konsere katılmış olan, bugüne kadar ülkemizin çeşitli yörelerinden 100 civarında türkü, deyiş, semah ve uzun hava örneği derleyip seslendirerek, T.R.T. Türk halk müziği arşiv ve repertuarı’na kazandıran Turan Engin’in, yayınlanmış dört adet 45’lik plak, 3 adet de kaset çalışması vardır.

2002 yılında T.R.T. İstanbul Radyosu sanatçılığı görevinden emekli olan Turan Engin, aynı kurumda istisnai akit statüsünde sanat çalışmalarına devam etmiş ve 23 Temmuz 2006 günü aramızdan ayrılmıştır. Kaynak: turkuler.com

Bir yanıt yazın