Turhan Öğe

Türk sanat müziği ses sanatçısı Turhan Öğe, 1955 yılında Uşak’ta dünyâya gelmiş, ilk ve ortaokulu Uşak’ta bitirdikten sonra, devlet bursu kazanarak Eskişehir Teknik Lisesi Elektrik Bölümünden mezun olmuştur.

İstanbul Belediye Konservatuvarı sınavlarını kazanarak Türk Müziği Bölümü’ne girmiş, Süheyla Altmışdört, Nevzat Atlığ ve İsmail Hakkı Özkan gibi hocalardan dersler almıştır.

Daha sonra İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Sınavlarına girerek, Temel Bilimler ve Ses Eğitimi Bölümlerinin ikisini birden kazanmış, sınav jürisinde bulunan Belksı Aran ve Güher Güney gibi değerli şan hocalarını teşvikiyle, Şan bölümüne girmiştir.

Öğrenimi süresince; Bekir Sıtkı Sezgin, Tülin Yakarçelik, Tülün Korman, Güher Güney, Ercüment Berker, Necdet Varol, Necdet Yaşar, Naime Batanay, Serdar Öztürk, Demirhan Altuğ, Osman Kut Dinçer, Dr. Muharrem Ergin, Fikret Değerli, Nida Tüfekçi, Neriman Altındağ Tüfekçi, Can Etili, Laika Karabey, Nurten Erpek ve Atilla Manizade gibi çok değerli hocalardan dersler almıştır.

Turhan Öğe, 1986 yılında T.R.T. Erzurum Radyosu’nun açmış olduğu yetişmiş ses sanatçısı sınavını kazanarak T.R.T.’ye girmiş ve 1993 yılında T.R.T. Ankara Radyosu’na tayin olmuştur.

Bir yanıt yazın