Prof. Dr. Sadettin Ökten

Prof. Dr. Sadettin Ökten, 1 Eylül 1942 tarihinde Beyazıt Soğanağa’da bir apartman dairesinde dünyâya gelmiştir. 1949 senesinde Koska’daki Koca Ragıp Paşa İlkokulu’na okumayı bildiği için ikinci sınıftan başlayan Ökten’in ikinci okulu ise, başlangıçta Arapça, daha sonrasında Kabataş, Darüşşafaka ve Vefa Liselerinin unutulmaz edebiyat hocası ve imam hatip okullarının kurucusu Mahmud Celaleddin Ökten’in yani babasının dost sohbetleridir.

1953 yılında Vefa Lisesi’ne kaydolan Ökten, lise tahsilini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazanır.

1964 yılında da İ.T.Ü. inşaat Fakültesini bitirmiştir. Aynı yıl İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesinde akademik hayâta başlamış, 1971 – 73 yıllarında iki yıl süre ile ABD de misafir doktora öğrencisi olarak bulunmuştur.

1977 yılında doktor unvanını alan Sadettin Ökten, 1979 – 80 akademik yılında Belçika’da araştırmalar yapmış ve 1982 yılında doçentliğe yükseltilmiştir.

1985 yılında MSGSÜ Mimarlık Fakültesine geçmiş, 1989 yılında profesör olmuş ve 2004 yılında da kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır. Yüksek inşaat mühendisi çıkmasına rağmen, şehir ve medeniyet özellikle de İslam medeniyeti konularındaki entelektüel birikimiyle nice söylemlere imza atmıştır.

Prof. Dr. Sadettin Ökten - Şehir ve Medeniyet

Bir yanıt yazın