Ercüment Berker

Prof. Dr. Ercüment Berker, 1920 yılında İstanbul’da dünyâya geldi. Fransız Koleji, Haydarpaşa Lisesi ve 1945 yılında İ.Ü. Hukuk Fakültesi’ni bitirerek 1948 yılında avukat oldu.

Serbest avukatlık görevinin yanında, 1953 yılından itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Müşavir Avukatlığını yaptı. 27 Mayıs ihtilalinden sonra kurulan Yassıada mahkemelerinde en çok müvekkili olan Avukat idi.

Ercüment Berker, müzik çalışmalarına, 1940 yılında Fulya Akaydın’dan solfej ve piyano, 1942 yılından itibaren İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Hüseyin Sadettin Arel‘den Türk Musikisi nazariyat dersleri alarak başladı.

Dr. Suphi Ezgi ve Prof. Salih Murat Uzdilek’ten yararlandı. 1943 yılında İstanbul Üniversitesi Korosu’nu kurdu.

Nevzat Atlığ, Alâeddin Yavaşca, Selâhattin İçli, Abdi Coşkun gibi pek çok değerli müzisyenin yetiştiği, halen Süheyla Altmışdört tarafından yönetilen bu Koroyu 1948 yılına kadar yönetti. 1946 yılında Üniversiteliler Müzik Derneği’ni kurdu.

Ercüment Berker kimdir?

1948 yılında İ. B. Konservatuarı İcra Şefliği ve Nazariyat öğretmenliği yaptı. İstanbul Radyosu Erkekler Korosunu kurdu ve yönetti. 1974 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Korosu ve İ.T.Ü. Müzik Merkezi’nin kuruluşunda görev aldı. 1976 yılında İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı olarak kurulmasına önderlik etti.

1981 yılında Konservatuarın İ.T.Ü.’ye bağlanması için uğraş verdi. 1982 yılında Konservatuarın Y.Ö.K.’e bağlanmasından sonra yönetim biçiminin değişmesi üzerine yönetimden ayrıldı. 1989 yılında Profesör ünvanını alan Ercüment Berker, 31.12.1997 tarihinde konservatuardaki görevinden kendi isteği ile ayrıldı.

Türk Müziğindeki makamların hangi perdelere transpoze edilebileceğini gösteren “Berker Cetveli” ismi verilen bir cetvel yaptı ve gazetelerde müzik konusunda makaleler yazdı. Müzik ve hukuk alanında basılmış eserleri vardır. Evli ve 1947 doğumlu Itri isimli bir oğlu olan Ercüment Berker, 27 Ocak 2009 tarihinde vefat etmiştir. Kaynak: musikidergisi.net

Bir yanıt yazın