Halil Söyler

Zaralıların, radyodaki türkü programları sırasında defalarca, “İşte Halil Emminin türküsü!” diye birbirlerine hatırlatmalarına sebep olan, Halil Söyler, Zara’nın yetiştirdiği en meşhur şahsiyetlerden birisidir.

Zaralı Halil Söyler, 1906 yılında, zayıf bir çocuk olarak dünyâya gelir. Ömür boyu yakasını bırakmayan bu çelimsizlik nedeni ile, İnce Halil olarak da bilinmiştir.

Önce annesini, sonra da babasını kaybedince, ondört yaşında, Sivas’ta bir yetiştirme yurduna yerleştirilmiştir. Bağlama çalmayı, burada öğrenmiştir. Müzik formasyonunda; Sivasli Hafiz Halid, Feryadi Hakki ve Divrikli Nuri (Üstünses) önemli rol oynamışlardır. Daha sonra, ustalık zamanında ise, devrinin diğer ünlü isimleri; Malatyalı Fahri, Erzincanlı Şerif ve Diyarbakırlı Celal ile meşk etmiştir.

Odeon plaklarına okuduğu ilk eser, Celal Güzelses‘in “Kara Gözler” adlı hoyratıdır. Zarali Halil’in eserlerini, radyoda; Neriman Altındağ, Nermin Yapar ve Zehra Bilir gibi sanatçılar icra etmişlerdir. Zaralı Halil Söyler, geride eşi Kamer Hatun ve sekiz çocuğunu bırakarak, 15 Ocak 1964 tarihinde vefat etmiştir. Kaynak: turkuler.com

zaralı halil söyler karadır kaşların egmeli değil

Bir yanıt yazın