Halil Karaduman

Bestekâr ve kanun sanatçısı Halil Karaduman, 1959 yılında Urfa Birecik’te dünyâya geldi. 1 Yaşından itibaren Gaziantep’te büyüdü. Kanuni olan babasından 5 yaşından itibaren, kanun ve müzik dersleri almaya başladı.

Orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladıktan sonra, 1977 yılında İstanbul’a geldi.

Aynı yıl İ.T.Ü. Devlet Türk Müziği Konservatuarı Temel Bilimler bölümüne girdi ve bu bölümü birincilikle tamamladı. İstanbul’a geldiği tarihten itibaren; yönetmen, bestekar ve kanun refakati olarak çalışmalar yaptı. Son on yıldan bu yana Zülfü Livaneli ile birlikte yaptığı konserleri takiben, yurt dışında yabancı orkestralar ve yabancı müzisyenlerle çalışmalar yaptı.

Bu çalışmaların sonucunda; Amerika, Yunanistan, Ürdün, Tunus, Lübnan ve Suriye’de yüzden fazla kanun öğrencisi yetiştirdi. Halen bu ülkelerdeki konservatuarlarda verdiği derslerin yanı sıra, yurt dışında çeşitli özel konserlere ve seminerlere katılmaktadır.

Halil Karaduman hayâtı

Mikis Teodorakis, Maria Faranduri, Geora Faidman, Al Di Meola, Habib Chan ve Lisbeth List birlikte çalıştığı sanatçılardan bazılarıdır.

Türkiye’de üç, ABD’de bir, Yunanistan’da iki enstrümantal albüm çalışması yapmıştır.

Kanun icrasına yeni bir tarz getiren sanatçı, bu arada bir de kanun metodu yazmıştır.

Saz eserleri olduğu gibi, sözlü eserleri de vardır. 2005 yılında İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na kanun sanatçısı olarak atanmıştır.

Evli ve 3 erkek çocuk babasıdır. Halil Karaduman, Zülfü Livaneli‘nin vereceği konser için Almanya’ya gittikten sonra, dönüş yolunda geçirdiği kalp krizi sonucu, 9 Ekim 2012 günü hayâtını kaybetmiştir.

Kanuni Halil Karaduman Hayatını Kaybetti

Bir yanıt yazın