İlyas Tetik

İlyas Tetik, henüz 13 yaşında ilk kez eline aldığı kemanı, kendine ders verecek bir öğretmeni olmadığı için, kendi kendine çalışmaya başlamış ve yıllar sonra bir virtüöz haline gelmiştir.

Çocukluk yılları boyunca hayâli, memleketi olan İzmir’den İstanbul’a gelip bir stüdyo müzisyeni olmaktı ve uzun çabalardan sonra bunu başardı.

Yönettiği ilk albüm Tüdanya’nın “Seni Sevmeyen Ölsün” albümü, çok satan albümü olmuştur. Bir yandan beste çalışmalarına da ağırlık veren müzisyen, “Seni buldum ya”, “Yıllarım”, “Hayâtımı yazsam roman olurdu”, “Yağmurlu bir günde doğdum anamdan”, “Bulunur elbet” gibi çok sevilen eserlere imza attı.

İlyas Tetik’in albümlerinde müzik yönetmenliği yaptığı yıldızlar arasında Mahsun Kırmızıgül, Müslüm Gürses, İbrâhim Erkal, Harika Avcı, Sibel Can, Zeki Müren, Muazzez Abacı, Müşerref Akay, Gönül Akkor, Fâruk Tınaz, Ahmet Kaya, Gönül Yazar, Ebru Gündeş, Petek Dinçöz ve Şevvâl Sam gibi isimler bulunmaktadır.

Usta müzisyen ayrıca; Sezen Aksu, Orhan Gencebay, İbrâhim Tatlıses, Ferdi Tayfur, Ajda Pekkan, Tarkan, Sertab Erener, Levent Yüksel, Özcan Deniz gibi birçok sanatçıyla da aynı sahneyi paylaşmıştır.

İlyas Tetik, yılların oluşturduğu birikimini, Kalan Müzik etiketiyle yayınladığı ilk solo albümü “İstanbul’da bir keman”da toplamış ve birbirinden farklı tarzları kendi perspektifinden yansıtmıştır. Kaynak: muzikotek.com.tr

İlyas Tetik, 5 Temmuz 2021 tarihinde evinde intihar ederek yaşamına son vermiştir.

İlyas Tetik & Ayhan Şenyaylar - İltraks

Bir yanıt yazın