Serap Efil

3 Ağustos 1961 tarihinde Gümüşhane’de dünyâya gelen klasik kemençe sanatçısı Serap Efil, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamış, daha sonra İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda müzik eğitimine başlamıştır.

1981 yılında T.R.T.’nin açtığı, yetiştirilmek üzere saz sanatçısı sınavını kazanmış, bu sınavı kazandıktan sonra konservatuar eğitimini bırakarak Ankara’ya dönmüştür.

2 yıl süren staj döneminde; Dr. Nazmi Özalp, Ferit Sıdal, Yüksel Kip, Ahmet Hatipoğlu, Yılmaz Pakalınlar, Metin Everes, Târık Kip ve Semiramis Yazıcı gibi hocalardan dersler almıştır.

Staj eğitiminin sonunda yapılan sınavlarda başarılı olmuş ve 1983 yılında Ankara radyosu’na klasik kemençe sanatçısı olarak atanmıştır.

Müzik tutkusu, enstrümanlara olan ilgisi ile başlamış, ilkokulda mandolin ve gitar, ortaokulda ud, lisede bağlama, kanun ve kemençe gibi enstrümanları çalmayı öğrenmiştir.

Bu enstrümanların icralarını hiç kimseden yardım almadan kendi kendine öğrenen sanatçı, radyo sanatçısı olmanın temelini de böylece atmıştır. Klasik kemençe icrasında bugün geldiği noktada, Dr. Nazmi Özalp’ın emeği ve katkısının çok büyük olduğunu söyleyen Serap Efil, evli ve bir çocuk annesidir. Kaynak: tr.wikipedia.org

Bir yanıt yazın