Tâhir Aydoğdu

Kanun sanatçısı Tâhir Aydoğdu, 1959 yılında Üsküdar – İstanbul’da doğdu.

Babası Antalyalı T.R.T. Ankara Radyosu Kanun Sanatçısı – Fasıl Topluluğu Şefi Gültekin Aydoğdu, annesi Denizlili Asuman Akgül Aydoğdu’dur.

Sarar İlkokulu’nu, Namık Kemâl Ortaokulu’nu ve Ankara Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1977 yılında O.D.T.Ü. Fizik Bölümü’nü kazandı ve 1983 yılında mezun oldu.

Vatani görevini 119. dönem yedeksubay öğrencisi olarak Mamak Muhabere Okulu, asteğmen olarak ilk önce Seferihisar – İzmir Jandarma Muhabere Taburu, daha sonra da Jandarma Genel Komutanlığı’nda 1985 yılında mütercim – tercüman olarak tamamladı.

Tâhir Aydoğdu, müzik çalışmalarına lise yıllarında başladı. İlk müzik ve teori derslerini, T.R.T. Ankara Radyosu Kanun Sanatçısı ve Fasıl Topluluğu Şefi, babası Gültekin Aydoğdu‘dan aldı. Hacettepe Üniversitesi, Ankara Türk Müziği Derneği, Gençlik ve Spor Bakanlığı, O.D.T.Ü. Klâsik Türk Müziği Koroları’na devam etti.

1981 yılında T.R.T. Kurumu’nun açmış olduğu sanatçı sınavını kazanarak, Ankara Radyosu’na kanun sanatçısı olarak girdi. Kurulduğu 1938 yılından beri bir konservatuvar vazifesi gören, Ankara Radyosu’nda; Gültekin Aydoğdu, Metin Everes, Yüksel Kip, Târık Kip, Nazmi Özalp, Ahmet Hatipoğlu ve Ferit Sıdal gibi değerli sanatçılarla çalıştı.

Günümüze kadar Ankara Radyosu’nda birçok topluluğa ve sanatçıya eşlik ederek, radyo emisyonları ve TV programlarına katılarak, bilgi ve tecrübesini değerli sanatçılarla birlikte arttırma imkânı buldu.

Ülkemizin sevilen gruplarından biri olan, “Modern Folk Üçlüsü” ile uzun bir süre beraber çalıştı, hem ülkemizde konserler verdi , hem de; A.B.D., İtalya, Katar, Pakistan, Hindistan, Bengladeş, Malezya, Rusya, Singapur ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde ülkemizi başarıyla temsil etti.

Tâhir Aydoğdu hayâtı

Tâhir Aydoğdu daha sonra 1990 yılında Ankara’da kurulan, ASIAMINOR grubuna katılarak, grup ile birlikte Ankara ve İstanbul müzik festivallerine katıldı.

Birçok şehrimizde, ayrıca; A.B.D., Avusturya, Almanya, İsviçre, Macaristan, İtalya ve Yunanistan olmak üzere yurt dışında birçok konser verdi, atölye çalışması ve festivallere katıldı.

Grup ile birlikte 1991 yılında Viyana’da, “Sokak Boyunca”, 1994 yılında Ankara’da, “Longanova” ve 1997 yılında da, “Kedi Rüyası” adlı CD’leri gerçekleştirdi.

Sanatçı ayrıca ud Sanatçısı Cinuçen Tanrıkorur ile “Cinuçen Tanrıkorur’un bestelerinde Yahya Kemâl” ve caz sanatçısı Yıldız İbrâhimova ile birlikte “Balkananatolia”, Hollandalı ve İspanyol sanatçılar ile “Sufi’den Flamenko’ya”, Moskova Çaykovski Radyo Senfoni Orkestrası ile Moskova’da “Afife” ve Ankara’da Merkez Bankası’nın sponsorluğunda Ferid Alnar CD’lerini gerçekleştirdi.

Yurt dışında da çalışmaları devam eden Tâhir Aydoğdu, ARC Music tarafından 72 ülkede yayınlanmış “Sufi Music from Turkey” ve Frea Music tarafından Hollanda’da yayınlanmış, “The International Simbalon Festival” adındaki CD’leri de gerçekleştirmiştir.

Tâhir Aydoğdu, T.R.T. Ankara Radyosu’ndan bazı sanatçı arkadaşları ile birlikte, 1992 yılında Santur adlı klâsik Türk müziği grubu’nun kurulmasına yardımcı oldu, ülkemizde ve İsviçre’de bu grup ile önemli konserler verdi.

Tâhir Aydoğdu kimdir

1999 yılında da “Ensemble Ancyra” adıyla yeni bir grup kurdu ve O.D.T.Ü. ile T.R.T. – 2’de TV konseri gerçekleştirdi. 2004 yılında da Gül-i zâr Türk müziği topluluğu’nu kurarak, bu grupla yurt içi ve yurt dışında konserler verdi, topluluğun çalışmaları devam etmektedir.

Tâhir Aydoğdu, Ankara Devlet Operası ve Balesi yapımlarından Selman Ada’nın, “Ali Baba ve Kırk Haramiler”, müzikleri Turgay Erdener’e ait, “Afife” adlı dans suiti eserlerine de kanun‘u ile eşlik etmiş, 1999 yılının Eylül ayında da “Harem Balesi”nin müziklerini düzenlemiştir.

Sanatçı müzik çalışmalarından başka, Kuzey Kıbrıs Türk – İngiliz Derneği ile Girne Amerikan Üniversitesi’nde 1995 yılının Mayıs ayında, Hannover Konservatuvarı’nda 1997 yılının Nisan ayında, O.D.T.Ü. Kültür ve Kongre Merkezi’nde 16 Nisan 1998 tarihinde, Selçuk Üniversitesi’nde 28 Nisan 1998 tarihinde “Kanun ve Türk Müziği” konulu konferanslar vermiş, 25 Ekim 1996 tarihinde Vakıfbank, O.D.T.Ü., İnönü Vakfı ve Unesco Millî Komisyonu’nun düzenlediği, Cumhuriyet Haftası kapsamında hem konser vermiş, hem de konuşmacı olarak panellere katılmıştır.

Ayrıca Aydoğdu 17 – 19 Haziran 2006 tarihleri arasında Prag – Çek Cumhuriyeti’nde, Avrupa Birliği tanıtım günleri çerçevesinde kanun ve Türk müziği konulu bir konferans vermiş, bir dinleti de gerçekleştirmiştir.

T.R.T. Radyo 4’de de saz mûsikîmiz adlı saz eserleri programını 1999 – 2000 yılları arasında bir yıl boyunca gerçekleştirmiş olup, 2002 yılı ocak ayında başlayan, yine T.R.T. Radyo – 4’de kendisinin hazırlayıp sunduğu, “tellerden dökülen nağmeler” programını yapmıştır.

Bu program sanatçıya bir ödül de kazandırmış ve kendisine Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi tarafından 9 Mayıs 2006 tarihinde İstanbul Olimpiyat Evi’nde 2005 yılı Toplumsal fair – play ödülü şeref madalyası düzenlenen tören sonrası takdim edilmiştir.

Aydoğdu, Ferid Alnar’ın Kanun Konçertosu’nu bestecisinin dışında seslendiren ikinci sanatçı, Çiftetelli adlı eserini de seslendiren ilk sanatçıdır.

Sanatçı, Kanun Konçertosu’nu CSO, CRR, Çukurova, İzmir Senfoni Orkestraları gibi seçkin orkestra ve şeflerle ile ayrıca çeşitli yaylı sazlar dörtlüsü ile, yurt içinde ve 19 – 24 Şubat 2003 tarihleri arasında Cezayir’de, 1 – 5 Mart 2003 tarihleri arasında da Tokyo’da, Anadolu Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile, 26 Kasım 2004 tarihinde de Ukrayna Ulusal Filarmoni Orkestrası ile Kiev-Ukrayna’da olmak üzere, yurt dışında da seslendirmiş, Kanun Konçertosu ve Çiftetelli’nin kayıtlarını da 2000 yılının sonlarında T.C. Merkez Bankası’nın desteğiyle gerçekleştirmiştir.

Sanatçı, günümüze kadar T.R.T. Ankara Radyosu’nda birçok sanatçı ve şef ile yüzlerce radyo emisyonlarına katılmış, TV konserlerinde görev almış, yurt dışında konserlere katılıp T.R.T.’yi ve ülkemizi yurt dışında da temsil etmiştir.

Sanatçı kişiliğinin yanısıra, eğitimcilik yönü de olan Aydoğdu, 1987 yılından 2001 yılına kadar O.D.T.Ü. Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi ve O.D.T.Ü. Klâsik Türk Müziği Korosu Şefliği’ni yürütmüş, birçok konser verdiği gibi, binbeşyüze yakın öğrenci yetiştirmiştir.

Sanatçımızın hayâtında en önem verdiği olaylardan birisi de 25 Mayıs 2001 tarihinde O.D.T.Ü. mezunu bir sanatçı olarak, kendisine “O.D.T.Ü. Senatosu’nca müziğe evrensel anlamda katkıları ve ülkemizi yurt dışında başarı ile temsil etmesi ve gerek üniversite, gerekse mezun dernekleri ile sıcak ilişkileri ve özverili tutumları nedeniyle, 2001 yılı O.D.T.Ü. takdir ödülü verilmesi olmuştur. Sanatçı, ayrıca 2001 yılında Ege Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda tez konusu yapılarak, hayâtı geniş bir şekilde irdelenmiştir.

Merkezi Budapeşte’de bulunan “Dünyâ Simbalon Derneği” nin de üyesi olan Aydoğdu, 1997 yılında T.R.T. Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği Müdürü olmuş, bu görevi üç yıl süreyle başarıyla yürüttükten sonra, 2000 yılı Ağustos ayında Ankara Radyosu kanun sanatçılığı’na geri dönmüştür.

Halen T.R.T. Ankara Radyosu’nda kanun sanatçısı ve koro şefi olarak çalışmalarına devam etmekte ve O.D.T.Ü. Mezunları, Hitit Gösteri ve Sanat Derneği, TAİ ve NUROL Türk Müziği korolarının şefliğini de sürdürmektedir.

Ayrıca 2002 – 2003 yılları arasında Merkez Bankası Türk Sanat Müziği Korosu’nun Şefliğini de gerçekleştirmiştir. Değişik tarihlerde Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde de Öğretim Görevlisi olarak hizmet veren Aydoğdu, kendisi gibi Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’nda Sanatçı olan Hülya Aydoğdu ile evli olup, ingilizce bilmektedir.

Amerika’dan Japonya’ya 41 ülkede yüzlerce konser ve konferanslar vermiş, paneller gerçekleştirmiş ve ülkemizi temsil etmiş olan Aydoğdu’nun ilk solo albümü, 2004 yılının Haziran ayında Kalan Müzik’ten, Babası Gültekin Aydoğdu ile birlikte hazırladığı “Kanun Metodu” da, Ankara’da yerleşik Yurt renkleri yayın evi tarafından 2004 yılının Ekim ayında yayınlanmıştır. Aydoğdu’nun değişik grup ve sanatçılarla yayınlanan 14 albümü bulunmaktadır. Kaynak: tahiraydogdu.com

" Hicaz Saz Semaisi " Tahir Aydoğdu, Düzenleme: Murat Akçay, Şef: Zafer Gündoğdu

Bir yanıt yazın