Talât Er

Bestekâr ve keman sanatçısı Talât Er anlatıyor: 1980 Yılında Adana Mûsiki Derneğinde; Ahmet Polatöz, Ali İntizam ve Şükrü Birbaş’tan ilk musiki derslerini aldım.

Ümit Öcal’ın hocalığında, Adana’nın Sesi Musiki Derneğine ve Faik Kasapoğlu’nun yönettiği, Adana Öğretmenler Korosuna devam ettim.

Adana Belediye Konservatuarında, Avni Anıl ve Ali Şenozan‘ın öğrencisi oldum. T.R.T. Kurumuna girdikten sonra; Ferit Sıdal, Ahmet Hatipoğlu ve Yılmaz Pakalınlar gibi hocalardan faydalandım.

T.R.T.’de keman icracılığı dışında, beste çalışmaları ve keman derslerine yoğunlaştım. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümü ile O.D.T.Ü. Klasik Türk Müziğinde, keman dersleri verdim.

5 Saz eserim ve 14 şarkım T.R.T. repertuarında olup, toplam 60 civarı bestem bulunmaktadır. 2002 Akçay Beste Yarışmasında, mansiyon, 2003 Akçay Beste Yarışmasında 3. lük ve 2007 Güre Beste Yarışmasında mansiyon ödülleri aldım.

Bir çok Türk sanat müziği sanatçısının albümünde keman çaldım. Kendi bestelerimden oluşan enstrümantal albümün hazırlığı içindeyim. T.R.T. ile birlikte; Almanya, Hollanda, İsviçre, Danimarka, Kuveyt, Özbekistan ve Yunanistan; Tütav’la birlikte Bulgaristan, Malta ve Singapur gibi ülkelerde Türk müziğini tanıtmak amacıyla konserler verdim. Yurt içinde bir çok ilimizde tek, ikili ve üçlü resitaller verdim. Talât Er
Kaynak: trt.net.tr

Talat Er - Muhayyer-kürdi keman taksimi

Bir yanıt yazın