Âsuman Aslım

Türk sanat müziği ses sanatçısı Âsuman Aslım, 1958 yılında Konya’nın Akşehir ilçesinde dünyâya gelmiş, Kadıköy Kız Lisesi’nden mezuniyetinin ardından, İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nde müzik eğitimine başlamıştır.

Öğrenciliği devam ederken, açılan sınavları kazanarak, İstanbul Üniversitesi Türk Musikisi İcra Heyeti’nde kadrolu solist sanatçı olarak yer almıştır.

1986 yılında T.R.T.’nin açtığı sınavları kazanarak, İstanbul Radyosu’nda yetişmiş sanatçı statüsünde göreve başlamıştır.

Aynı dönemde Necdet Yaşar‘ın yönetiminde kurulan, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda solist olarak yer almış ve İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Danimarka gibi ülkelerde verilen konserlere katılmıştır.

Kudsi Erguner’in projesi olan Harem Topluluğu’nda, solist sanatçı olarak Türkiye’yi yurt dışında temsil etmiş ve mezun olduğu İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda, uzun süre repertuar eğitmenliği yapmıştır.

Âsuman Aslım şarkıları

Âsuman Aslım, 8 yıllık konservatuar eğitimi sırasında; Güher Güney ile şan, Tülin Yakarçelik‘le Türk Musıkisi nazariyatı, Bekir Sıdkı Sezgin‘le üslup ve repertuar, Can Etili ve Neriman Altındağ Tüfekçi ile Halk Müziği çalışmış, Tülun Korman ve Alâeddin Yavaşca ile de özel çalışmalarda bulunmuştur.

Seslendirdiği iki pop şarkısı T.R.T. denetiminden geçmiş, Yapı Kredi Kültür Yayınları’nın çıkarmış olduğu ”Büyük Besteler Büyük Ustalar”, “Kültür Köprüsü”, “Rumeli Ezgileri”, “Köçekçeler”, “T.R.T. İstanbul Radyosu Fasıl Heyeti” ile Harem Topluluğu’na ait “Chant Du Harem” ve “Eusemble des femmes d’Istanbul” adlarını taşıyan albümlerin çalışmalarında bulunmuştur. Kaynak: alaturkarecords.com

Bir yanıt yazın