Duygu Koçak

Türk halk müziği ses sanatçısı Duygu Koçak, Çorum’da dünyâya gelmiş, ilk ve ortaokulu Çorum’da tamamlamıştır.

Bir çok müzisyen ve yorumcu gibi o da müzikle çocuk yaşlarda tanışmış, özellikle ortaokulda müzik tutkusunun boyutları müziği meslek olarak seçme noktasına ulaşmıştır.

Konservatuar eğitimi almak isteyen Duygu Koçak, ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra müzik eğitimi almak üzere Ankara’ya gitmiş, Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı yarı zamanlı şan bölümünü kazanarak, hayalini kurduğu mesleği edinebilmek için çok önemli olan ilk adımı da atmıştır.

Konservatuarda yarı zamanlı şan bölümünde eğitimini sürdürürken, Ankara İnönü Lisesine devam etmiş, üç sene süren lise ve konservatuar eğitiminden sonra, üniversite eğitimini almak üzere İstanbul’a gelmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Şan Bölümünü kazanan Duygu Koçak, beş yıl süren üniversite eğitiminden hemen sonra, yine aynı okulda iki yıl süren yüksek lisans eğitimini bitirmiştir. Yüksek lisans eğitimi sırasında müzik öğretmenliği yapmış, aynı zamanda Bakırköylü Sanatçılar Derneğinde şan dersleri vermeye başlamıştır.

Asıl amacı sesini ve yorumunu halkla paylaşmak olduğundan, sesini geniş kitlelere duyurmak için birinci albüm çalışmasına başlamış ve ilk albümde büyük tecrübeler edinmiş olan Duygu Koçak, ulaşmak istediği hedef için ilk profesyonel adımını da atmıştır.

Albüm promosyon çalışması sırasında T.R.T. için çekilen “Islanan Topraklar” adlı kadın sorunlarını anlatan dramada baş rol oynamış, bütün oyuncularının tiyatro eğitimi almış olmasının yanında, doğaçlama oyunu çok beğenilmiş, asıl mesleğinin müzik olduğunu düşünerek, oyunculuk üzerine çalışma yapmaya ara vermiştir.

Müzik yolculuğunda, türkü severlerin desteğiyle daha güçlü adımlar atacak olan Duygu Koçak’tan, tüm müzik severlere türkü tadında bir yaşam dileğiyle…
Kaynak: duygukocak.com

Bir yanıt yazın