Hamide Uysal

Ses sanatçısı Hamide Uysal, 1980 yılında Malazgirt’te dünyâya gelmiş, ilk ve orta öğrenimini Sakarya’da tamamlamıştır.

Mersin’deki lise eğitimi sırasında müzik çalışmalarına başlamış ve çeşitli konser etkinliklerinde bulunmuştur. 1997 yılında Silifke Uluslararası Folklor ve Müzik Festivali’nde, Türk sanat müziği dalında birincilik kazanmıştır.

1998 yılında sınavlarını kazanarak girdiği İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’ndeki öğrenimi boyunca; Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca‘dan uslûp ve repertuar, Şehnaz Rizeli’den nazariyat, Mehmet Şeker‘den tanbur ve Ferşan Başaka’dan şan dersleri almıştır.

Prof. Dr. Selahattin İçli ve Erol Sayan başta olmak üzere başka birçok hocayla çalışma fırsatı bulmuş, mezuniyetinden sonra da Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca‘dan musiki konusunda faydalanmaya devam etmiştir.

Müzik çalışmalarına çeşitli sanatçılarla konser etkinliklerinde bulunarak, fasıl ve solo programlarıyla devam etmiş, Kartal Halk Eğitimi Merkezi’ne bağlı olarak bir süre repertuar ve nazariyat hocalığı yapmıştır.

2006 – 2010 yılları arasında CRR Türk Müziği Topluluğu’nda solist olarak konser çalışmalarına başlamış, aynı zamanda, T.R.T. İstanbul Radyosu’nda; “Arşivden Mikrofona”, “Arşivden Sololar”, “Sanatçılarımızdan Birer Şarkı”, “Şarkılardan Bir Demet”, “Her Telden” ile “Makamlar ve Şarkılar” gibi çeşitli programların yapımcılığını üstlenmiştir.

Solo bant ve bazı canlı yayınlarda konuk sanatçı olarak görevlendirilmiş, T.R.T. – 2 Kanalının Klasik Türk Müziği programında solist ve 2009 yılında T.R.T. Müzik Kanalı’nın Fasıl programında Nurettin Çelik‘le fasıl gurubunda hanende olarak yer almıştır.

2011 yılında misafir sanatçı olarak alındığı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma Ve Uygulama Topluluğu’nda solistlik görevine başlayan sanatçı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün katkılarıyla solo konserler vermekte, aynı zamanda T.R.T. İstanbul Radyosu’nda yapımcı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Kaynak: alaturkarecords.com

Bir yanıt yazın