İhsan Güvenç

1983 Gaziantep doğumlu olan İhsan Güvenç, ilk, orta ve üniversite öğretimini Gaziantep’de tamamladı. Müziğe olan merakı 9 yaşında bağlama ile başladı.

Öğrencilik dönemlerinde Gaziantep’de çeşitli musiki korolarında koristlik ve solistlik yaptı. Liseden sonra Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Türk Sanat Müziği Ses Eğitimi bölümünde ses eğitimi, piyano, kanun dersleri aldı ve bölümünü şeref öğrencisi olarak bitirdi.

Ailesinin de verdiği destek ile özel bir kanalda yayınlanan Popstar Alaturka yarışmasına katılmış, gösterdiği performansı ile müzikseverlerin desteğin alarak, 2008 yılında Popstar Alaturka Türkiye birincisi olmuştur.

2010 yılında Selçuk Tekay’ın yönetmenliğini yaptığı “Sitem” adlı albümünde; Zeki Müren, Ziya Taşkent, Orhan Gencebay, Selâmi Şâhin ve Selçuk Tekay gibi üstadların eserlerini seslendirdi. Yağmur adlı şarkısı ile çıkış yapan sanatçı, 2011 yılında “Uzun Yol Türküleri 2” ve 2012 yılında “Şiirine Kavuşan Şarkılar” adlı albümlere yorumları ile destek verdi.

Türkiye’nin pek çok yerinde konserler veren İhsan Güvenç, yurtdışında da verdiği konserlerle de gurbetçilerin gönlünü fethetmekte. Şimdi T.R.T. İstanbul Radyosu sanatçısı olan İhsan Güvenç, 2009 yılından bu yana T.R.T. Müzik’te yayınlan “Akşam Sefası” programında bizlerle olmaya ve sevenleri için yeni projeler hazırlamaya devam etmektedir.
Kaynak: ihsanguvenc.com

Bir yanıt yazın