İlhan Yazıcı

Türk müziği ses ve saz sanatçısı İlhan Yazıcı, 1963 yılında İstanbul’da dünyâya gelmiş, lise yıllarında Üsküdar Musıki Cemiyeti’ne iki yıl devam etmiştir.

1982 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girmiş, konservatuar eğitimi sırasında; Ömer Şatıroğlu‘ndan ud, Bekir Sıdkı Sezgin, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca ve Tülun Korman‘dan üslup, repertuar dersleri almış, bu değerli sanatçılarla bir çok konsere katılmıştır.

İlhan Yazıcı, Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu’yla, yurt içi ve yurt dışı konserlere, CD çalışmalarına solist sanatçı olarak katılmıştır.

1987 yılında konservatuardan mezun olmuş, 1988 yılında Tanburi Necdet Yaşar‘ın kurmuş olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na solist sanatçı olarak atanmıştır.

Tanburi Necdet Yaşar ile birlikte, yurt içi ve yurt dışında birçok konser vermiştir.

Prof. Ruhi Ayangil yönetiminde yapılan “Uyan Ey Gözlerim”, “Tura Şarkıları”, “Şeyh Galip‘e Saygı”, “Beş’i Bir Yerde”; Ahmet Kadri Rizeli‘nin yönetiminde yapılan, “Alâeddin Yavaşca“, “Şevki Bey“, “Dede Efendi“, “Ata‘ya İthaf Şarkılar”, Yarkın Ritim Grubu’nun yönetiminde yapılan “Ten”, “Ten Ten’de” ve “Kervansaray” adlı CD çalışmalarına solist sanatçı olarak katılmıştır.

Halen Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda solist sanatçı olarak çalışmakta olan İlhan Yazıcı, T.R.T. İstanbul Radyosu ses sanatçısı Gül Yazıcı ile evli olup, Zeynep adlı bir kız çocuğu babasıdır. Kaynak: idtmt.org

Bir yanıt yazın