Nazlı Öksüz

Türk halk müziği ses ve saz sanatçısı Nazlı Öksüz, 1972 yılında Ankara’da Çorumlu bir ailenin kızı olarak dünyâya gelmiştir.

Nazlı Öksüz’ün en büyük avantajlarından biri, türkü, bozlak, halay, ağıt gibi halk müziği formlarının en güzel örneklerinin bulunduğu bu coğrafyada doğup büyümüş olmasıdır.

Bu türkü coğrafyasının tahtında oturan, üstad Neşet Ertaş ise, Nazlı Öksüz’ün sanat çizgisindeki en belirgin renklerden biridir.

İhsan Öztürk‘ten üç yıl bağlama ve solfej dersleri aldıktan sonra T.R.T. gençlik korosuna girmiş, T.R.T.’de Mustafa Özgül ve Hikmet Taşan gibi değerli hocalardan ders almıştır.

Uzun yıllar değerli hocası Mehmet Özbek‘in yönetimindeki müzik çalışmalarının yanı sıra, albüm çalışmalarını da yürütmüş, müzik çalışmalarının paralelinde eğitim hayâtına devam ederek, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olmuştur.

Başta T.R.T. olmak üzere çok sayıda televizyon ve radyo programına katılmıştır. Motif Vakfı tarafından verilen “Halk Müziği Teşvik Ödülü”ne, halk oylaması sonucu “Sizin Radyonuz” tarafından verilen “Yılın Halk Müziği Bayan Sanatçısı Ödülü”ne ve “Şairtürk Radyosu”nca “Yılın sanatçısı” ödüllerine lâyık görülmüştür.

Kültür Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği korosu yorumcularından olan Nazlı Öksüz’ün, piyasaya çıkmış birçok albümü bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın