Tuğçe Pala

Türk sanat müziği ses sanatçısı Tuğçe Pala, 1974 yılında İzmir’de dünyâya gelmiş, müziğe olan ilgisi nedeniyle ailesi tarafından çok küçük yaşta müzik çalışmalarına yönlendirilmiştir.

12 yaşında musıki topluluklarına katılmış ve kanun dersi almıştır. Babasının görevi gereği eğitim hayâtına Türkiye’nin bir çok ilinde devam etmiş, 1990 yılında İ.T.Ü. ses eğitimi bölümünü kazanmış ve 1995 yılında konservatuvarı derece ile bitirmiştir.

Klasik Türk müziği‘ni değerli hocaları; Tülun Korman, Tülin Yakarçelik, Bekir Sıdkı Sezgin, Belkıs Aran, Yavuz Özüstün, Erdoğan Berker, Hurşid Ungay, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Prof. Dr. Selahattin İçli ve Prof. Dr. Nevzat Atlı eşliğinde öğrenmiştir.

1994 yılında öğrenci iken T.R.T. İstanbul Radyosu’nun açtığı sınava girmiş ve aynı yıl akitli olarak göreve başlamış, 2002 yılında da kadroya geçmiştir.

Yine 1994 yılında Magazin Gazetecileri Derneği’nin “Umut vadeden sanatçı” ödülünü kazanmış ve T.R.T. kurumunda solist olarak görev yapmanın dışında, 2005 – 2010 yılları arasında T.R.T. Televizyonu 1. kanal’ında Akşam Sefası programını sunmuştur.

Tuğçe Pala şarkıları

Halen T.R.T. İstanbul radyosu ve T.R.T. Ankara televizyonu’nun faal sanatçısı olarak, T.R.T. radyo ve televizyon kanallarında, yurt içi ve yurt dışında (Almanya, Rusya, Yunanistan, Cezayir, Türkmenistan) performans sergilemekte ve konserler vermektedir.

2007 yılında Kültür bakanlığı Ankara Büyükşehir belediyesi için, Bekir Ünlüataer‘le birlikte Ankara Şarkıları albümünü seslendirmiştir.

Ayrıca yakın zamanda T.R.T. müzik market’lerde Türk sanat müziği sevenlere sunulacak olan bir albüm hazırlamaktadır.

Boş zamanlarında özellikle “Bireysel Gelişim” konusunda kitaplar okumayı, sinema ve tiyatroya gitmeyi, spor yapmayı çok seven Tuğçe Pala, ayrıca sosyal medya aracılığı ile gündemi takip etmekte ve sevenleri ile iletişim kurmaktadır.

Hayâtını 2011 yılında Kerem Seven ile birleştiren Tuğçe Pala, halen T.R.T. İstanbul radyosundaki görevini sürdürmektedir. Kaynak: alaturkarecords.com

Bir yanıt yazın