Tuncay Kemertaş

7 Şubat 1971 tarihinde İzmir’de dünyâya gelen Türk halk müziği ses sanatçısı Tuncay Kemertaş’ın Türk Halk Müziği ile ilk tanışması, babası Mükerrem Kemertaş’ın üzerine titreyerek muhafaza edip, büyük bir aşkla dinlediği, Celal Güzelses, Bigalı Mehmet, Hafız Sami, Cemil Cankat, Urfalı Kel Hamza ve daha birçok ustanın okuduğu eserleri, özellikle uzun hava ve gazelleri dinlemesine eşlik ederek olmuştur.

Lise ve üniversite yıllarında birçok amatör koroda gerek korist solist, gerekse bağlama çalarak yer alan Tuncay Kemertaş, 1989 yılında T.R.T. İzmir Radyosu’nun açtığı sınavı kazanarak; Walter Straus, Caner Ruhselman ve Nural Altar yönetiminde “Çok Sesli Gençlik Korosu”nda yer almıştır.

1991 yılında, T.R.T.’nin düzenlediği “Türk Halk Müziği Amatör Ses Yarışması”na katılarak, bölge birinciliği ve Türkiye ikinciliğini kazanmış, 1992 yılında açılan “Yurttan Sesler Topluluğu” Koristlik sınavını da kazanarak, istisna akdi ile çalışmaya başlamıştır.

1995 yılında, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Hidrobiyoloji Anabilim dalından mezun olan Tuncay Kemertaş, 2002 yılı itibari ile kadrolu olarak, Türk Halk Müziği Yurttan Sesler Topluluğu’nda görevine devam etmektedir.
Kaynak: tuncaykemertas.com

Bir yanıt yazın