Mükerrem Kemertaş

Mükerrem Kemertaş 1938 yılında Erzurum’da dünyâya gelmiş, yaşamını İzmir’de sürdürmüş, üç çocuk ve iki torun sahibi olmuştur. Oğlu Tuncay Kemertaş da kendisi gibi Türk Halk Müziği sanatçısı ve icracısıdır.

Birlikte söyledikleri pek çok eserin yanında son olarak da “Yadigar” adıyla bir kaset çıkartmışlardır.

Sanat hayâtına Erzurum Halk Oyunları Derneği’nin Türk halk müziği çalışmasına katılarak başlamıştır. İlk defa 1956 yılında bir gençlik şöleninde sahneye çıkan sanatçı, o güne kadar Hırtızlı Hafız Celal, Çığılı İzzet, Celâl Güzelses gibi ustaları dinleyebilme fırsatı bulmuştur.

1960 yılında Erzurum Radyosu’nun açılması ve devamında 1961 yılında “Doğudan Sesler” korosu’nun kurulmasıyla birlikte, Seyfettin Sığmaz, Hulusi Seven, Fikret Tosuner ve Suat Işıklı nezaretinde, bu koroda korist ve solist olarak görev almıştır. Bu topluluğun T.R.T. Erzurum Radyosu için düzenli aralıklarla hazırladığı programlarda beş yıl boyunca yer almıştır.

Daha Sonra, 1966 yılında açılan “Kadrolu Ses Sanatçısı” sınavını kazanarak, Erzurum radyosu’nda kadrolu sanatçı olarak girmiş, bu dönemde Erzurum Radyosu’nda Ali Canlı, Mustafa Geceyatmaz, Kemal Karasüleymanoğlu, Fikret Karahan ve Tâlip Özkan‘ın şefliğinde “Yurttan Sesler” korosunda çalışmaya başlamıştır.

İstanbul radyosu Türk halk müziği müdürü Nidâ Tüfekçi‘nin isteği üzerine, 1970 yılından itibaren İstanbul radyosu “Yurttan Sesler” topluluğu’nda, Nidâ Tüfekçi, Neriman Altındağ Tüfekçi, Ahmet Yamacı, Yücel Paşmakçı‘nın nezaretinde görevine devam etmiştir.

Uzun havaları ustalıkla icra etmesiyle tanınan Mükerrem Kemertaş’ın, 1960’lı ve 1970’li yıllarda değişik firmalar adına yapmış olduğu çok sayıda plak ve kaseti mevcuttur. 1985 yılında İzmir Radyosu’na naklen atanan Mükerrem Kemertaş, emekli olduğu 2004 yılına kadar bu radyodaki çalışmalarını sürdürmüştür.

Sahneye ilk çıktığı 1956 yılından günümüze kadar çok sayıda konserler de vermiş olan Mükerrem Kemertaş, emekli olmasına rağmen “sanatçının emeklisi olmaz” ilkesini doğrularcasına müzik etkinliklerine katılarak sanat yaşamına devam etmiş ve 31 Mart 2018 tarihinde İzmir’de ‘de yaşamını yitirmiştir. Kaynak: tr.wikipedia.org

Mükerrem Kemertaş- Yavri yavri huma kuşu

Bir yanıt yazın

  • Post author:
  • Son değiştirilen gönderi:12 Mayıs 2024