Yeninur Ada

Türk halk müziği ses ve saz sanatçısı Yeninur Ada, Elazığ’da dünyâya gelmiş, aslen Tunceli’li dir. İlk, orta ve liseyi Elazığ’da tamamlamış, bu yıllarda aynı zamanda Elazığ Musıki Cemiyeti’nde bağlama dersleri almıştır.

1993 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı ses eğitimi bölümü’ne girmiş, burada iki yıl okuduktan sonra eğitimine ara vermiştir.

İstanbul’a gelerek ilk albümü “Turnalar”ı çıkarmış, bir süre sonra aynı okula devam etmiş ve eğitimini 2000 yılında tamamlamıştır.

Yeninur Ada, türkülerle ilkokulda, bağlamayla ortaokul yıllarında tanışmış. Kendi deyimiyle, “annesinin öğrettiği bir kaç türküyü ilkokulda söylerken sesinin güzel olduğunu fark etti ki, herkes de öyle düşünüyordu”.

Bağlama kısa sürede onun tutkusu haline gelmiş ve Elazığ Musıki Cemiyeti’nde eğitim alırken, bağlamayı ustaca çalmaya başlamıştır.

Sanatçı ilk albümünü 1995 yılında “Turnalar” adıyla çıkarmış, ikinci albümünü “Hazan Oldu” adıyla 1999 yılında çıkarmış olan Yeninur Ada, ilk albümlerinin esintilerini taşıyan son başarılı çalışmasını 2004 yılında “Kuşlar Gibiyim” adıyla çıkarmıştır.

“Hazan Oldu” albümünde yer alan “Yemen” adlı türkü ile “Kuşlar Gibiyim” adlı albüme adını veren türküye klip de çeken sanatçı, Umuda Ezgi’de solist olarak yer almıştır.

Bin Yılın Türküsü’nde, Âşık Veysel‘in “Uzun ince bir yoldayım” adlı türküsünü seslendirmiş ve Kadının Türküsü’nde bağlama çalmıştır. 2004 yılında Yâsemin Göksu ve Sumru Ağıryürüyen’le birlikte, “Üç Kadın” projesinde yer almıştır.

Bir yanıt yazın