Sâdettin Öktenay

Sâdettin Öktenay, 1930 yılında dört çocuklu ailenin en büyük oğlu olarak Adana’da dünyâya geldi. İlkokul sıralarında ud ile müzik çalışmalarına başladı. Daha sonra kânun çalmayı öğrendi.

Ankara’ya giden Öktenay, kanun çalışmalarını Ankara musiki sevenler derneği’nde devam etti. 1960 yılında Ankara Radyosu’na kanun sanatçısı olarak girdi. 1969 yılında İstanbul radyosu’na geçen Öktenay, aynı yıl Şükaran Hanım’la evlendi.

Ortanca oğlunu 1988 yılında trafik kazasında kaybetti. Oğlunun ölümüne çok üzülldü ve çok etkilendi. Hepimizin aşk şarkısı olduğunu düşündüğümüz Nihâvend makâmındaki “Günlerdir içime çöktü ayrılık” şarkısını onun için besteledi.

Bu acıya fazla dayanamadı ve oğlun ölümünden bir yıl sonra, 15 Mart 1989 tarihinde İstanbul’da vefat etti ve İstanbul – Yeniköy Asri Mezarlığı’na gömüldü. Reformist dönemin usta bestekârlarından olan Sâdettin Öktenay, musikimize 60 civarında eser bırakmıştır. Eserlerinde fantezi formunu tercih etmiş ve şarkılarının bir bölümü de filmlere konu olmuştur. Kaynak: musikiklavuzu.net

Bir yanıt yazın