Yılmaz Karakoyunlu

Prof. Dr. Yılmaz Karakoyunlu, 1936 yılında İstanbul’da dünyâya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde University of Georgia’dan MBA derecesi aldı. Doktorasını İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalıştıktan sonra özel sektöre geçti ve çeşitli kuruluşlarda; genel müdür, genel koordinatör, yönetim kurulu üye ve başkanlığı görevlerinde bulundu.

1995 seçimlerinde Anavatan Partisi’nden İstanbul Milletvekili seçildi ve genel başkan yardımcılığı görevini üstlendi. 57. Hükümet’te Devlet Bakanı olarak görev aldı. Yılmaz Karakoyunlu, ilk müzik eğitimini babası Avukat Fikret Karakoyunlu’dan aldı. Daha sonra babasının yakın arkadaşlarından ve bu arada Arif Sâmi Toker, İsmail Tezelli ve Yusuf Ömürlü’den yararlandı.

İlk bestesi 1995 yılında yapmış olduğu “Biz bu ömrün vuslatından sanki hasret bekledik” mısrası ile başlayan Sûzdil makâmında ve müsemmen usûlündeki sarkısıdır. Şarkılarının önemli bölümü T.R.T. Repertuarı’ndadır. Yılmaz Karakoyunlu’nun şiirleri çeşitli bestekârlar tarafından bestelendi.

Ruhi Ayangil, Osma İper, Ali Şenozan, Özgen Gürbüz, Necip Gülses, Ziya Taşkent, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Fethi Karamahmutoğlu, İrfan Özbakır, Arif Sâmi Toker, Yılmaz Pakalınlar, Osman Babuşçu, Murat Akçay, Fâruk Şahin, Akın Özkan, Fatih Salgar, Âmir Ateş, Dr. Teoman Önaldı, Gönül Paçacı, Metin Everes, Demir Karabaş, Yılmaz Karakoyunlu’nun şiirlerinden beste yapan sanatçılardır. Kaynak: eyupmusiki.com

Bir yanıt yazın