Semra İnanç

1 Ocak 1948 tarihinde Ankara’da dünyâya gelen Semra İnanç, müzik yolculuğuna küçük yaşlarında Türk sanat müziğini seçmesi ile başlamış, bu alanda büyük ustalarla beraber çalışmalara yapmıştır.

Sonraki yıllarda İzmir’de Aerobik Jimnastik Enstitüsü’nü kuran İnanç’ın, iş ortağı ise çok iyi arkadaşı olan Sezen Aksu olmuştur.

Büyük usta Cemâl Süreyya’nın “Semra İnanç’ı dinlerken” başlıklı makalesi ile müzik piyasasında dikkat çekmiştir.

1981 yılında Harbiye Şehir Tiyatrosu’nda verdiği, Atatürk‘ün 100. Doğum Yılı Konseri ile Kültür Bakanlığı ve Müzik Şan Vakfı’nın en iyi ses ödülünü alan sanatçı, 1982 yılında ise Ahmet Özhan ile birlikte Türk Müziği dalında yılın sanatçısı seçilmiştir.

O yıllarda Barış Manço ve Ahmet Özhan gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan İnanç, Necdet Varol, Abdi Coşkun, Cüneyt Kosal ve Sâdun Aksüt gibi değerli hocalardan dersler almıştır.

1987 yılında Davos Barış hareketi ile birlikte Yunanistan’a giden İnanç, 1990 yılında Türk Evi’nde verdiği konserde, A.B.D. Türk Federasyonu tarafından Yüksek Hizmet Ödülü ile ödüllendirilmiştir. Yunan basınının 1987 yılında “Dostluğun elçisi ve dostluk meleği” olarak tanıttığı İnanç, en son 2007 yılında 9 eserden oluşan yeni CD’sini piyasaya sunmuştur.

11 Ekim 2017 tarihinde tedavi gördüğü hastanede vefat eden Semra İnanç, 12 Ekim 2017 tarihinde Alsancak Hocazade Camii’nden, ikindi namazından sonra son yolculuğuna uğurlanmıştır.

Şairimiz ile ilgili olarak bu sayfadaki bilgileri paylaşan sayın Bülent Utin‘e teşekkürlerimle. Sâlih Bora

Bir yanıt yazın