Fahrettin Yarkın

Ritim sanatçısı Fahrettin Yarkın, 1960 yılında İstanbul’da dünyâya geldi. Lise öğreniminin ardından 1979 yılında girdiği İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan, 1983 yılında mezun oldu.

1981 yılında T.R.T.’nin açtığı sınavları kazanarak, 1983 yılında İstanbul Radyosu’nda kadrolu sanatçı olarak göreve başladı.

Resmi veya özel görevlerle yurt içinde ve yurt dışında birçok projeye ve konsere imza attı. A.B.D., Japonya, İsrail, Ermenistan, bütün Avrupa ülkeleri, Fas, Tunus, Cezayir, Kazakistan, Tataristan, Türkmenistan, Katar ve diğer birçok Orta doğu ülkesinde konserler, dersler, seminerler ve CD çalışmaları yaptı.

1994 yılında kardeşi Ferruh Yarkın ile beraber kurduğu, “Yarkın Ritim Grubu” ile 4 CD yayınladı.

Yurt dışında birçok ünlü müzisyenle çalıştı ve CD çalışmasında bulundu. Yurt içinde ve yurt dışında birçok açılış konseri ve tanıtım şovları hazırladı.

2005 yılında, dünyâ liderleri toplantısında Topkapı Sarayı’nda sahnelenen “Lirik Tarih” gösterisinde, grubu ile yer aldığı performans büyük ilgi topladı. Türk müziğinde ritim kavramını anlatan bir kitap çalışması devam etmekte olan Fahrettin Yarkın, T.R.T. İstanbul Radyosu’ndaki görevinden, 2010 yılında kendi isteği ile emekli oldu. Kaynak: alaturkarecords.com

YARKIN Turkish Rhythm Group / Vienna / Vol 1

Bir yanıt yazın

  • Post author:
  • Son değiştirilen gönderi:16 Mayıs 2024