Rıdvan Aytan

Rıdvan Aytan anlatıyor: 1 Mart 1929 Cuma günü, Kadıköy İlçesinde babam Salih ve annem Müzeyyen Aytan’ın oğlu olarak dünyâya gelmişim.

İlk öğrenimimi Talimhane 35. Atatürk İlkokulunda, ortaokulu Yel değirmeni 3. orta okulda ve lise tahsilimi de Haydarpaşa Lisesinde tamamlayarak, 31. devre yedeksubay hazırlık kıtası için Gelibolu Doğanarslan’a gittim.

Müzikle tanışmam küçük yaşlarda, o zamanlar pek revaçta olan gramafonun taş plakları ile olmuştur. Okul çağlarında ağız mızıkasına heves edip, zamanın müzikal filmlerinden de etkilenerek müzik yapmaya çalışırdım. Hatta Haydarpaşa Lisesinde takım oluşturup, konserler verdik.

Hatırlarım, çocuk çağlarımda babam ud çalmaya çalışır ve zamanın çok nazik ve değerli üstadı kemani Nuri Duyguer’den ud dersleri alırmış (Sonradan ben de kendisini tanımak şerefine nail oldum). Babaannemin vefatı üzerine (1934 yılları) tamamen bıraktı. Liseyi bitirdikten sonra içimde olan müzik coşkusu ile, ud çalışmaya başladım. Babam da bana yardımcı oldu.

Eser meşk etmek üzere, musiki cemiyetlerine gittim. 1952 – 1960 yılları arasında Emin Ongan‘ın meşk‘lerine ud’um ile katıldım. Yine o yıllarda İstanbul Belediye Konservatuarın’da Şefik Gürmeriç‘in nazariyat derslerine devam ettim.

Kemâl Gürses‘in yönettiği, Konservatuar talebe topluluğuna, ud’um ile iştirak ettim ve konserler verdik.1958 yılında, T.R.T. İstanbul Radyosunda açılan sınavı kazanıp, her türlü toplu ve solo programlarına katılma hakkını elde ettim. 38 yıl bu kurumda ud’um ile bütün solistlere eşlik edip, toplu programlara girdim ve 1996 yılında S.S.K. dan emekli oldum.

Yıllarca sahne ve müzikhollerde, devrin en meşhur ses ve saz üstadları ile çalışıp, birçok gazinoya program yapıp, assolistler yetiştirdim. Kadıköy’de yapılan müzikli toplantılar evlere sığmayınca, Kadıköy Halk EğitimMerkezine intikal etti. Çalışmaları ben yapıyor idim. Bu, 1966 yılının sonuna kadar devam etti. Burada müdür ile yaşadığımız anlaşmazlık, 4 Nisan 1967 tarihinde Kadıköy Musiki Derneğini kurmama vesile oldu.

İlk evliliğim Saadet hanımla oldu (1961). Oğlum Serhan Aytan, 1962 yılında dünyâya geldi . Serhan Devlet Konservatuarını bitirip, orada ud öğretim üyesi oldu, ayrıca eğitim çağlarında Türk sanat müziği Devlet Konservatuarında çalışmaya başladı.

1975 yılında Ender hanımla evlendim. 1976 yılında kızım Pınar doğdu. Pınar, İstanbul Üniversitesi Mühendislik fakültesini bitirdikten sonra, Amerika’da (San Francisco’da) master programını tamamladı ve yurda dönerek, Novartis ilaç firmasında ürün müdürü olarak çalışmaya başladı.

Ülke dışında; Avusturya, Yugoslavya, Almanya, Hollanda, İngiltere, İsveç, Amerika ve Japonya da programlara iştirak edip, programlar yaptım. Tasavvuf müziğine de, Mevlevi topluluklarına da yıllardır hizmet etmekteyim. Halen Kadıköy Musiki Derneğinde öğretime devam edip, mutad konserler ve sosyal etkinlikler ile çalışmaları sürdürüp öğrenci yetiştiriyorum.

Çok değerli ve sevgili hocamız, sayın Rıdvan Aytan’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kadıköy Musiki Derneği olarak, O’nun Türk müziğine katkılarını ve bizleri eğitmedeki üstün gayretlerini, asla unutmayacağız. Ve onu ilelebet yaşatacağız. Ruhu şad olsun. (01.03.1929 – 02.12.2008)”

Sanatçımız Rıdvan Aytan’ın yaşam öyküsünü paylaşan üyem, sayın Müfit Yalçınkaya‘ya teşekkürlerimle. Sâlih Bora

Bir yanıt yazın