Cengizhan Sönmez

Cengizhan Sönmez, 1974 yılında Samsun’da dünyâya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini memleketi Sinop’ta tamamlamıştır.

Küçük yaşta müziğe olan kabiliyetiyle dikkat çekmiş, ilk ve orta öğrenimi sırasında mandolin, bağlama, bas bağlama ve ud çalmayı öğrenmiştir.

Müzik eğitimine İstanbul’da devam eden sanatçı, 1992 yılında İ.T.Ü. Türk Musıkisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’ne girmiştir.

1997 yılında lisans, 2001 yılında aynı üniversitesinin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Bekir Sıdkı Sezgin, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca , Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Erol Uras, ve Abdi Çoşkun gibi birçok değerli hocadan ders almıştır.

1993 yılında T.R.T.’nin açmış olduğu ses yarışmasında İstanbul Bölge Birincisi olmuştur. Ardından tüm bölge birincileri arasında yapılan finalde de, yaklâşık 7000 yarışmacı arasından Türkiye Birincisi seçilmiştir.

1994 yılında T.R.T. İstanbul radyosu’nda ses sanatçılığı görevine başlamıştır. Türkiye içinde ve dışında çok sayıda festival ve konser programına solist, korist ve şef olarak katılmıştır. Birçok değerli müzisyenle CD ve kaset çalışmaları yapmıştır. 1997 yılından bu yana, birçok kuruluş ve dernekte hocalık ve şeflik yapmıştır.

İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı, Boğaziçi Musıki Derneği, Hannover Türk Evi Korosu, Beşiktaş Musıki Derneği, Bakırköy Musıki Konsevatuarı Vakfı ve Bahçeşehir Musıki Derneği bunlardan bazılarıdır.

İyi derecede ud ve tanbur çalan sanatçı, ileri icra teknikleriyle ilgili çalışmalar yapmakta ve beste çalışmalarına devam etmektedir. Cengizhan Sönmez, Gülşah Sönmez ile evli ve iki çocuk babasıdır.
Kaynak: tr-tr.facebook.com

Bir yanıt yazın