Elif Güreşçi

Klasik Türk müziği ses sanatçısı Elif Güreşçi, 1971 yılında Ordu ilimizde dünyâya gelmiştir. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun olmuştur.

Üniversite eğitimi yıllarında katıldığı Hacettepe Üniversitesi Türk Müziği Korosu’nda, T.R.T.’nin değerli sanatçıları; Tevfik Soyata, Câhit Ünyaylar ve Özgen Gürbüz‘den istifade etmiştir.

Bu yıllarda geleceğini musıki üzerine kurmaya karar veren Elif Güreşçi, T.R.T. Ankara Radyosu Tasavvuf Müziği ve Klasik Korolarının şefi, Ahmet Hatipoğlu‘ndan özel dersler alarak kendini Türk müziği nazariyatı ve solfeji konularında yetiştirmiştir.

1992 yılında Ankara Radyosu’nca hazırlanan “Stüdyo 1” programında, “Yılın en iyi sesi” ödülünü alarak, T.R.T.’de solo bant yapma hakkını kazanmıştır.

Elif Güreşçi, hayâtının önemli bir dönüm noktası olarak gördüğü bu olaydan iki sene sonra, aynı kurumun bünyesinde açılan sınavda da başarılı olarak, toplu ve solo yayınlara istisna akitli ses sanatçısı statüsünde katılmaya başlamıştır.

  • 1997 yılında solist kadrosuna geçerek, yurt içinde ve yurt dışında birçok konserde kurumunu ve ülkemizi solist sanatçı olarak temsil etmiş,
  • 1999 yılında Sıla Müzik yapımcılığında, “Eski Sevdâlar” isimli bir albüm çalışması yapmış ve
  • 2008 yılında T.H.Y.’tarafından hazırlanan; beş kitap ve beş CD’den oluşan “75. Yıl anısına 75 büyük usta” çalışmasının, “Türk müziğinde romantik dönem” bölümü eserlerini seslendirmiştir.
Elif Güreşçi şarkıları

Sanatçı halen, bünyesinde bulunduğu T.R.T. Ankara radyosu tarafından düzenlenen çeşitli toplu ve solo programlarda görev almaktadır.

Aynı zamanda da 24 TV ekranlarında haftalık olarak yayınlanan “Elif Makamı” programının sunucu ve icracılığını yapmaktadır.

Elif Güreşçi, icrasında musikimizin neo – klasik dönemi üzerine odaklanmış olmakla birlikte, yelpazesini geniş tutmayı ve popüler bir üslup yerine, düzeyli bir dinleyici kitlesinin müzik zevkine hitap etmeyi tercih etmiştir.

Elif Güreşçi, bir kız çocuğu annnesidir.

Bir yanıt yazın