Esat Kabaklı

Türk halk müziği ses ve saz sanatçısı Esat Kabaklı, 1954 tarihinde Elazığ’da dünyâya gelmiş, ilk, orta ve lise tahsilini Elazığ’da tamamladıktan sonra, önce Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’ni ve ardından 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı bölümünü bitirmiştir.

Sanat çalışmalarına Elazığ’da başlamış, küçük yaşta bağlama çalmayı, Elazığ, Bitlis, Silifke ve Gaziantep yöresi halk oyunlarını oynamayı öğrenmiştir.

Bir süre Elazığ Halkevi’nde halk oyunları öğretmenliği ve Elazığ Musiki cemiyeti’nde de bağlama öğretmenliği görevlerini yürütmüştür. Ayrıca Elazığ Musiki Cemiyeti’nde kurduğu, Türk Halk Müziği Topluluğu’nu uzun yıllar yönetti.

1982 yılında T.R.T. Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği Ses Sanatçılığı sınavını birincilikle kazanarak, Erzurum Radyosu’nda bir yıl süreyle yetişmiş sanatçı statüsünde görev yapan Esat Kabaklı, 1983 yılında Adnan Ataman‘ın yönettiği İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği İcra Heyeti’nde ses sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır.

Ayrıca istisna akitli olarak T.R.T. İstanbul Radyosu’nun Türk Halk Müziği emisyonlarında yer almış, 1986 yılında ise kadrosunu T.R.T. İstanbul Radyosu’na aktararak, bu kurumda on iki yıl süre ile görev yapmıştır.

1998 yılında tekrar İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na geçen Esat Kabaklı, halen bu kurumda sanatçı öğretim görevlisi statüsünde, Türk Halk Müziği Topluluğu’nun şefliğini yürütmektedir.

Türk Halk Müziği genel repertuarına derlemeleri ile kaynak sağlayan ender sanatçılardan birisi olan Esat Kabaklı, ses sanatçısı olarak yurdun pek çok yöresinde ve yurt dışında; Almanya, Hollanda, Belçika, ABD, Avustralya ve Yunanistan olmak üzere, akademik seviyede birçok konserler vermiştir.

Oğul (1997), Kirve Memi(2000), Yalnız Türküler – Göç (2002) ve Siyah Beyaz Türküler – Sürgün (2004) adlı dört albümü bulunan Esat Kabaklı, evli ve iki kız çocuğu sahibidir.

Bir yanıt yazın