Gürsel Koçak

Ses sanatçısı Gürsel Koçak, 1960 yılında Antakya’da dünyâya gelmiş, 1977 yılında, geleneksel musikimizin en eski ve köklü kurumu olan İstanbul Belediye Konservatuarı (Dârül’elhân) Türk müziği bölümünde müzik eğitimine başlamıştır.

Burada; İsmail Hakkı Özkan, Süheyla Altmışdört, Dürdane Altan, Muazzam Sepetçioğlu gibi değerli hocalardan yararlanmış, konservatuar dışında da konuların da uzman olan; Bekir Sıdkı Sezgin, Kani Karaca ve Nezih Uzel gibi değerli üstad’larla çalışmıştır.

1983 yılında mezun olan Koçak, kurumun İstanbul Üniversitesine devredilmesiyle, klasik Türk musikisi tarihinde çok önemli bir konuma sahip olan icrâ heyeti’nde sanatçı öğretim elemanı olarak müzik yaşantısına başlamıştır.

İcrâ heyeti bünyesinde, birçok konser ve TV programlarında korist ve solist olarak görev almış, 1995 – 1998 yılları arasında, Türk musikisinin en büyük yorumcularından, Bekir Sıdkı Sezgin‘in asistanı olarak birçok TV programlarında çalışmıştır.

Araştırmacı bir kimliğe sahip, klasik Türk müziğinin çeşitli alanlarında geleneğe bağlı ve düzeyli icraların içerisinde olmaya özen gösteren Gürsel Koçak, bu anlayışı yansıtan organizasyonlarla ve 2000 yılında kurduğu “Otantik Türk Müziği Topluluğu” yla birçok proje, konser ve CD’leri hazırlayıp yönetmiştir.

Gürsel Koçak, 2004 yılından bu yana, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk musikisi icrâ heyeti şef’i olarak görevine devam etmektedir.
Kaynak: gurselkocak.com

Bir yanıt yazın