Sevim Tanürek

1934 yılında dünyâya gelen ses sanatçısı Sevim Tanürek, 1950 – 1959 yılları arasında T.R.T. Ankara Radyosu’nda çalışmış, daha sonra ayrılarak sahne çalışmaları yapmaya başlamıştır.

Çok sayıda 45’lik plak doldurmuş, Karma Turka serisinden “Hicran” adlı bir albümü yayımlanmıştır.

11 Mayıs 1998 tarihinde geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanmış, 5 gün sonra 16 Mayıs 1998 tarihinde vefat etmiş ve Zincirlikuyu mezarlığına defnedilmiştir.

Sevim Tanürek’e çarpan otomobili kullanan, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’dı.

Kazadaki sürücü ihmali dava konusu oldu, ancak ölen Sevim Tanürek, 8’de 8 kusurlu bulundu. Kazayı yapan sürücü Burak Erdoğan’ın, olay tarihi itibari ile ehliyetsiz olduğu iddiaları vardır. Mahkeme Burak Erdoğan’ı 3 ay hapse mahkûm etti ve hapis cezasını da, para cezasına çevirdi.

Vefatından sonra Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi, Burak Erdoğan ile ilgili “tamamen kusursuz” ve “sekizde sekiz (8/8) kusur, ölen yaya Sevim Tanürek’tedir” şeklinde rapor düzenlemiştir. Akabinde, daire başkanı Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel müdür yardımcılığı görevine atanmıştır.

Sâdun Aksüt‘ün Sevim Tanürek‘le sobeti:

Taş Plaktan Bugüne-Sevim Tanürek

Bir yanıt yazın