Mustafa Keser

Ses sanatçısı Mustafa Keser anlatıyor: Elazığ’ın Maden ilçesinde doğmuşum. Benden dokuz yaş küçük bir de kız kardeşim var. İlk ve Orta tahsilimi Maden’de, lise tahsilimi Diyarbakır “Ziya Gökalp” ve Sivas “4 Eylül Lisesi”nde tamamladım. Babam rahmetli çok iyi keman yapar ve çalardı.

Babam ve baba tarafı akrabalarımda sanat kabiliyetleri üst düzeyde olduğundan, benim de bu kabiliyetlerden nasibimi almış olmam dolayısıyla, ortaokul ve özellikle lise yıllarımda keman, ud, bağlama gibi enstrümanları iyi derecede çalmasını öğrendim.

Liseden sonra tahsilime devam edemediğim için, kendime müziği meslek olarak seçtim. Bu nedenle İstanbul ‘a gittim. Zaman zaman çeşitli şarkıcılara eşlik ettim. Zaman zaman da kendim çalıp şarkı söyleyerek gazinolarda çalıştım.

Daha sonra askerliğim dolayısıyla İstanbul’dan ayrıldım. Askerliğimin acemiliğini Manisa, kalanını İzmir Narlıdere’de bitirdim. İzmir’de de kendime müzik camiasında iyi bir yer edinmem sebebiyle, askerden sonra İzmir’e yerleştim.

15 yıla yakın, burada ismini sayamayacağım kadar birçok ses ve saz sanatçısı üstatlarıyla (Bekir Sıdkı Sezgin, Cinuçen Tanrıkorur, Kadri Sençalar, Ercüment Batanay, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Safiye Ayla ve Sabite Tur… gibi) birlikte çalıştım. Zaman içerisinde onlardan çok bilgiler edindim. Bu arada çaldığım mevcut sazlara ilaveten; yaylı tanbur, mızraplı tanbur, buzuki, piyano gibi birçok enstrümanı çalmasını da öğrendim.

1975 yılında T.R.T. kurumunun açmış olduğu amatör ses yarışmasını Türk Halk Müziği dalında kazandım ve 1982 yılına kadar T.R.T. İzmir Radyosu’nda mahalli sanatçı olarak görev yaptım. Geçen zaman içerisinde müzikten kazandığım para yeterli olmadığından, ilave olarak başka işler de yaptım. (Çiğli Askeri Hava Üssü ‘nde 4 yıl memuriyet, minibüs ve taksicilik, market işletmeciliği gibi).

1982 yılında yine T.R.T. kurumunun açtığı yetişmiş sanatçı sınavını, bu kez Türk Sanat Müziği dalında kazandım ve T.R.T. İzmir Radyosu’nda ses sanatçısı olarak göreve başladım. Ancak 1989 yılında istemeden de olsa T.R.T.’den ayrılıp İstanbul’a yerleştim. T.R.T. ‘de çalıştığım yıllar içerisinde Hz. Mevlânâ‘yı anma törenleri dolayısıyla on yıla yakın Konya’ya gittim.

Bu arada dini musikiyle ilgili de uzun yıllar çalışmalar yaptım. Rahmetli Kâni Karaca Üstad’dan da büyük ölçüde feyizlendim. 1995 yılında, bildiğim kadarıyla dünyâ’da ilk defa yapılan bir programa imza atarak, HBB televizyonunda “Mustafa Keser ve İstekleriniz” isimli ve canlı olarak yayınlanan şarkı istekleri programına başladım.

Sonraki yıllarda bu programım; Kanal 6, Samanyolu TV ve Flash TV televizyonlarında da “Mustafa Keser Sizlerle” ismi altında devam etti. Bu yıllar içerisinde “Altın kelebek, Magazin Gazetecileri Derneği” ve benzeri birçok müzik ödülü kazandım.

45 yıllık sanat hayâtımda sırasıyla; bir 45’lik, bir Longplay, Ahu gözlüm, Bana kötü diyen, Seviyorum – Çaresizim, Üzüm gözlüm, Tutku ve son olarak da Sabır isimli kasetlerimi çıkardım. Hâlen, haftanın iki günü (Cuma, Cumartesi) Beylerbeyi’nde “Keser Müzikhol” adlı, kendi gazinomda ve çeşitli konser çalışmalarıyla da müzik yaşantıma devam etmekteyim. Evliyim, üç oğlum var.
Mustafa KeserKaynak: mustafakeser.com

Bir yanıt yazın