Sînem Genç

Rize kökenli bir ailenin ilk çocuğu olan Türk sanat müziği ses sanatçısı Sînem Genç (Sînem Fatma Genç), 9 Ağustos 1986 tarihinde İstanbul’da dünyâya gelmiş, ilk ve orta öğretimini Edirnekapı ilköğretim okulu’nda, lise eğitimini de İstanbul Cibali Lİsesi’nde tamamlamıştır.

2001 yılında Eyüp Musiki Vakfında, T.R.T. ses sanatçısı Alp Arslan‘dan; solfej, nazariyat, uslup ve sahne tekniği dersleri alarak, bilinçli müzik eğitimine başlamış, aynı zamanda T.R.T. İstanbul radyosu şefi Hasan Esen yönetiminde repertuar ve uslup eğitimleri almıştır.

2004 yılında İ.T.Ü. Türk müziği devlet konservatuarı özel yetenek sınavlarına ses eğitimi bölümünden giriş yaparak başarılı olmuş ve öğrenim hakkı kazanmıştır.

Konservatuar yıllarında Türk musikisini, yaşayan en önemli isimlerinin derslerine ve etkinliklerine katılarak, daha da pekiştirmiştir.

Selahattin İçli, Nevzat Atlığ, Alâeddin Yavaşca, Sâdun Aksüt, Münip Utandı, Fâruk Salgar, Sînem Özdemir gibi hocalardan; klasik Türk müziği, prozodi, repertuar, yorum ve uslup dersleri, Ayşegül Aral, Levent Kaya ve Erol Uras’dan da ses eğitimi ve tekniği, sahne tekniği ve mimik diksiyon dersleri almıştır.

Sînem Genç, 2004 yılında konservatuar hayâtıyla birlikte, T.R.T. İstanbul radyosunun gençlik korosu yetenek sınavlarını da kazanarak, T.R.T. koro hayâtına başlatmıştır. Burada, T.R.T. sanatçıları; Serap Mutlu Akbulut ve Mehmet Özkaya ile çalışmış ve çeşitli konserlerde yer almıştır.

2006 yılında İstanbul konulu ses yarışmasında, İstanbul 3. olmuş, ilerleyen senelerde Eyüp Musiki Vakfı’nda öğrenci konumundan, solist – asistan konumuna yükselerek, birçok konser ve etkinlikte sahne almıştır. Sînem Genç, konservatuar, musiki vakfı ve T.R.T. gibi üç ayrı koldan eğitim aldığı Türk Müziğini, özel çalışmalarıyla da pekiştirmiştir.

Bunların dışında Sînem Genç, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve diğer belediyelerinin (Fatih, Eyüp, Üsküdar,Kocaeli) Türk Musikisi etkinliklerinde de sahne almıştır. 2009 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği devlet konservatuarı ses eğitimi bölümünden mezun olmuştur.

Bir yanıt yazın