Hasan Cemil Şensever

Hasan Cemil Şensever, 16 Eylül 1956 tarihinde Van’da dünyâya geldi. Liseyi Van Atatürk Lisesinde tamamladı. 1978 yılında Şimdiki adı Marmara Üniversitesine bağlı Atatürk Eğitim Fakültesi olan Atatürk Eğitim Enstitüsünün Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinden mezun oldu.

1979 yılında Hatay Altınözü Mayadalı Köyü Ortaokulunda, Müdür Vekili, 1980 ve 1981 yıllarında Altınözü Lisesinde Sosyal Bilgiler Öğretmeni öğretmen olarak görev yaptı. Öğretmenlikten ayrılarak 1983 yılında bir Kamu kuruluşu olan Çimento Sanayinde göreve başladı.

Türkiye Çimento Sanayi T.A.Ş. ye bağlı Kurtalan Ve Ergani Çimento Fabrikalarında; Memur, Şef, Ticaret Müdürü, Personel Müdürü, özelleştirme nedeniyle atandığı Mersin üniversitesinde Şube Müdürlüğü, İdari Mali İşler Daire Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

Hasan Cemil Şensever, halen aynı kurumda Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Şube Müdürü olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki erkek çocuk babasıdır. Müziğe ortaokul yıllarında blok flüt ve bağlama çalarak başladı.

Mersin’e geldiği 1998 yılına kadar ud ve bağlamayı kendi imkânları ile ve çok amatörce çalmakta iken, 2001 yılında İçel Musiki Derneğine devam ederek, Şef Süleyman Güngör’den ve Üniversite Korosuna devam ederek Şef Ahmet Kılıç’tan, nota ve makam konularında bilgi aldı. Mersinli ud sanatçısı ve lutiye (ud yapımcısı) Mustafa Madendağ’dan bestelerinin notalarının yazımı ve ud tekniklerinden örnekler konusunda yardımlar aldı.

Katıldığı koroların çeşitli konserlerinde, ud icrasında, solistlik ve koristliklerde bulundu. Sözü ve Müziği kendisine ait ve sözü başka şairlere ait 70‘e yakın beste çalışması vardır. Bestekârın, Sözleri Oktay Zerrin’e ait olan İstanbul’u sende sevdim adlı Rast makâmında bestelediği eseri 2011 Mayıs ayında Kadıköy Belediyesince düzenlenen 11. Türk sanat müziği beste yarışmasında 500’ü aşkın eser arasından ilk 10’a girerek mansiyon ödülü kazanmıştır.

Yine Sözleri Sevinç Atan ‘a ait olan Sevdâ ile baksan ne olur bir kere canan adlı Uşşak makâmındaki bestesi 8. Amasya Altın Elma Beste Yarışmasında 300’ü aşkın beste arasından ilk dokuz arasına girerek finalist olmuş ve mansiyon ödülü kazanmıştır.

Bestekârın söz ve müziği kendisine ait bir Rast makâmındaki eseri “Ayrılalı kaç yıl oldu saymadım” ve Uşşak makâmında sözleri Ülkü Ahıska’ya ait “Yandı gönüller özlemden” adlı bestesi T.R.T. repertuarına girmiş bulunmaktadır.

Hasan Cemil Şensever ayrıca; zaman, zaman T.R.T. Çukurova Bölge Müdürlüğü Radyosunda ve Mersin Üniversitesinin Sesi radyolarında misafir sanatçı olarak canlı yayında ve Mersin yerel TV kanallarında yine canlı yayınlarda kendi bestelerinden oluşan örnekleri seslendirmiştir. Şiirlerinden bazıları da Şemsiye ve Merdiven adlı Şiir yıllıklarında, Mersinli Şairler Antolojisinde ve Maki Kültür – Sanat ve Edebiyat Dergisinde yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın