Burhan Kul

Türk sanat müziği ses sanatçısı ve bestekâr Burhan Kul, 1975 yılında Eskişehir’de dünyâya gelmiş, ilk ve lise öğrenimini Eskişehir’de tamamlamıştır.

Küçük yaştan beri ilgi duyduğu müzik alanındaki çalışmalarını; Eskişehir Halk Eğitimi merkezinde, Hüseyin Erbay ve Ömer Cem Aşkun vasıtası ile yoğunlaştırma ve ilerletme imkânı bulmuştur.

1993 yılında Halk Eğitimi Merkezi’ne devam ettiği sırada, T.R.T. kurumunun açtığı ses yarışmasına girmiş ve 2. olmuştur.

Aldığı bu derece ile, T.R.T. Ankara Radyosu ve T.R.T. televizyonlarının hazırladığı bazı programlara, istisnâ sözleşmeli ses sanatçısı olarak katılmıştır.

1996 yılında, Selçuk üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Türk müziği bölümünü birincilikle kazanmıştır.

Burhan Kul, lisans eğitimi süresince; T.R.T. Ankara Radyosu sanatçısı, klâsik koro şefi ve bestekâr Ahmet Hatipoğlu, Kültür bakanlığı Ankara Klâsik Türk Müziği Korosu sanatçısı Timuçin Çevikoğlu, Yrd. Doç. Güldeniz Ekmen, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, T.R.T. Ankara Radyosu ses sanatçısı ve koro şefi Vedat Kaptan Yurdakul ve Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sanatçısı Kağan Ulaş’tan pek çok konuda faydalanmıştır.

1997 yılında Konservatuar icra heyetine alınmış ve bu toplulukla pek çok konsere solist ve korist olarak katılmış, aynı yıl ülkemizde gerçekleştirilen habitat etkinlikleri çerçevesinde pek çok konser vermiş, Osmanlı Devletinin 700. Kuruluş Yıldönümü ve Münir Nurettin Selçuk Anma Konseri’ni gerçekleştirmiştir. 2000 yılında Konya Musiki Derneği genel sanat yönetmenliğine getirilmiş ve bu topluluğun konserlerini hazırlayıp yönetmiştir.

Kültür Bakanlığı sanatçıları ve Devlet Konservatuarı öğretim görevlilerinden oluşan özerk bir toplulukla pek çok konser vermiş, Başbakanlık Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezi Klasik Türk Müziği Topluluğu’nu kurmuş ve topluluğun sanat yönetmenliğini yapmıştır.

Faaliyetlerini 1996 yılından beri özel olarak sürdürdüğü toplulukla, 2001 yılında yurt dışında konserler vermeye başlamış, Amerika, Afrika’ya kadar hemen hemen dünyânın her kıtasındaki 18 ülkenin 30 kentinde, tarihi ve kutsal mekânlarda konser vermiştir.

Burhan Kul şarkıları

2002 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klâsik Türk Müziği Bölümü Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı’na öğretim görevlisi olarak atanmış, Devlet Konservatuarının hazırladığı pek çok konserin sanat yönetmenliğini yapmıştır.

2003 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü müzik ana sanat dalı yüksek lisans programını kazanmış, yüksek lisans eğitimi süresince; Prof. Dr. Sevdâ Askerova ile “dünyâ müzik edebiyatı ve yaratıcılık psikolojisi”, Doç. Dr. Nikolay Dumtsev ile “şan teknikleri”, Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Korosu sanatçısı Halil Baziki ile “dönemler değişimler” konularında çalışmıştır.

2004 yılında bestelediği eserlerin bir kısmı divân edebiyatı meraklılarına faydalı olması amacı ile, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan tarafından hazırlanan “Bir Safa Bahşedelim” isimli şiir albümünde değerlendirilmiş ve Konya Büyükşehir Belediyesinin katkıları ile yayımlanmıştır.

2005 yılında canlı performans kayıtlarından derlediği, “Let the dreams remain with you ” isimli albümü Amerika ve Güney Kore de yayınlanmıştır.

2006 yılında Klâsik Türk Müziği enstrumanları öğretimi ve Türk Müziğinin tanıtımı ile ilgili hazırladığı “Gelenekle Geleceğe” isimli proje, Avrupa Birliği Komisyonunca desteklenmiş ve bu projenin Avrupa’da yönetmenliğini yapmıştır.

Aynı kapsamda bestelerinden oluşan “Mit der Tradition in die Zukunft” isimli albümü Almanya’da yayınlanmış, aynı albüm daha sonra “Düşler Sende Kalsın” ismi ile, Origami yapım tarafından ülkemizdeki müzikseverlerin beğenisine sunulmuştur.

2007 yılında, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Kültür ve Sanat Komisyonu Danışma Kurulu Üyeliğine seçilmiş, bestelediği Nihâvend Saz eseri “Tesadüf”, Kasdav Müzik Gönüllüleri Vakfı ve Kadıköy Belediyesinin düzenlediği beste yarışmasında, “2007 yılının en iyi saz eseri” ödülüne layık görülmüştür.

Müziksel yeteneği bulunan, ancak fiziksel ve maddi engeli bulunan genç yetenekler için hazırladığı “Sanat Engel Tanımaz” isimli proje, Avrupa Birliği komisyonunca desteklenmiştir.

Burhan Kul kimdir

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Din Müziği doktora programına, özel öğrenci olarak kabul edilmiş olan Burhan Kul, 2008 yılında Hz. Mevlâna‘nın 800. ölüm yıldönümü dolayısı ile hazırladığı “Pilgrim of Love Mevlâna” adlı bir müzik albümünü, uluslararası bir proje ile yayınlamıştır.

Aynı yıl vatani görevini yaptığı esnada, Ankara’da Genel Kurmay Başkanlığı bünyesinde, Org. Yaşar Büyükanıt himayelerinde pek çok önemli devlet büyüğüne ve uluslararası protokole konser vermiş, Genel Kurmay Başkanlığını Armoni Mızıkasının isteği ile, bir Türk müziği albümünü seslendirmiştir.

2009 yılında Yapımını Burak Kaynarca’nın yaptığı ve internetin ilk klâsik Türk müziği olma hüviyetini taşıyan “Efsus” isimli albümün solistliğini yapmıştır.

2010 yılında Bilimsel Araştırmalar Projesi Komisyonu desteği ile “Gülzâr-ı Ârifân” adı ile yayınladığı albüm seti çalışmasını yayınlamış, tanıtım konserlerini İstanbul Topkapı Sarayı Aya İrini Kilisesi ve Afyonkarahisar’da gerçekleştirmiştir.

Burhan Kul, çekimleri Topkapı Sarayı bahçesinde gerçekleştirilen ve T.R.T. İstanbul Televizyonu ve Kurgu – Türk yapım tarafından 13 bölüm olarak hazırlanan “Nağmeler Sarayı” adlı kültür, sanat ve müzik programının solistliğini ve sanat danışmanlığını yapmıştır.

2011 – 2014 yılları arasında gerçekleştirmeyi planladığı “Hekim bestekârlar”, “Ruhun Dansı” ve “Saklı şarkılar” albüm – konser projelerinin hazırlıklarını sürdürmektedir.

Yurt içi ve yurt dışında festival, müstakil konser ve etkinliklerde pek çok ödüle layık görülen Burhan Kul, halen Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klâsik Türk Müziği Bölümü Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı’nda, Ses Eğitimi, Ses Tekniği, Klâsik Türk Müziğinde Koro (topluluk) Yönetimi ve Klâsik Türk Müziğinde Bestecilik Teknikleri dersleri vermenin yanı sıra, Burhan Kul Ensemble ile ulusal ve uluslar arası konser çalışmalarını sürdürmekte ve Antalya Mûsikî Derneği – Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Merkezi ve Akdeniz Türk Müziği Araştırma Uygulama Merkezinde, amatör olarak müzikle ilgilenen insanlara bilgi ve birikimlerini aktarmaktadır.

Bir yanıt yazın