Elif Bûse Doğan

Türk halk müziği ses sanatçısı Elif Bûse Doğan, 1993 yılında Kocaeli’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Aile kökeni Sivas’a dayanmaktadır.

2000 yılında dedesinden öğrendiği bağlamayla müzik hayâtına ilk adımını attı. İlköğretimine devam ederken, Kocaeli ilköğretimler arası yapılan ses yarışmalarında 3 yıl üst üste Türk Halk Müziği dalında 1. oldu (2002 – 2004).

2008 yılında mezun olduğu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarından; Türk Halk Müziği nazariyat, solfej ve bağlama eğitimi aldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi korosunda şef Kemal Kamalı ile birlikte 2004 – 2008 yılları arasında, Kocaeli Belediyesinin tüm konserlerinde solist ve korist olarak yer aldı.

Lise eğitimine Kocaeli Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde keman ve piano enstrumanlarını seçerek devam etti. Kocaeli Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi adına bir çok festivale ve konsere katıldı.

2007 yılında Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarın’da yarı zamanlı (lise) keman ve armoni eğitimi aldı. 2008 yılında Kocaeli Oda Orkestra’sında keman icracısı olarak 2 yıl yer aldı ve bir çok konsere katıldı. 2010 yılında, Bizim Kocaeli Gazetesinin Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlemiş olduğu, Geleneksel Liseler Arası Ses Yarışmasının ilkinde Türk Halk müziği dalında 1. oldu.

Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı “Ses Eğitimi Türk Halk Müziği” bölümünü ve T.R.T. İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği Gençlik Korosu sınavlarını kazandı. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nı 1. likle bitiren Elif Bûse Doğan, Yüksek Lisans eğitimine Haliç Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda devam etmektedir.

Lisans döneminde Prof. Erol Parlak ve Prof. Dr. Can Etili Ökten başta olmak üzere bir çok değerli hocadan üslup, tavır ve yorum dersleri aldı. 2014 yılında açılan Aysun Gültekin’le Ustalık Sınıfı’nda yer aldı.T.R.T. İstanbul Radyosu Yurttan Sesler korosuyla bir çok konsere katıldı. Bu dönemde Art Life müzik merkezinde şan dersleri vermeye başlayan Elif Bûse Doğan, okul dahilinde çok önemli konser çalışmalarına katıldı.

2012 – 2013 yılları arasında şef Zafer Gündoğdu’nun hazırlayıp sunduğu T.R.T. Müzik kanalında her hafta canlı olarak yayınlanan “Can-ı Gönül” adlı programda yer aldı. Yine bu zaman içerisinde C.N.N. Türk başta olmak üzere bir çok özel kanalda, radyoda, konserlerde ve festivallerde türkülerini icra etti. 2013 yılında “Azerbaycan Ordu Günü” etkinliklerinde Bakü – Yeşil tiyatro sahnesinde solist olarak yer aldı.

2014 yılında Ardahan Valiliği öncülüğünde hazırlanan “Ardahan Türküleri” adlı albüm projesinde; Emel Taşçıoğlu, Aysun Gültekin ve Gülay gibi önemli isimlerle yer aldı. Karagöz Sanat Evi ve Assocıatıon Drom Kuruluşlarınca 24 – 31 Mart 2014 tarihleri arasında Ayvalık’ta düzenlenen Geleneksel Türk Müziği Atölyelerinden “Ses Atölyesi”nin eğitimcisi oldu. Makamsal müzik üzerine eğitim almaya gelen Fransız müzisyenlere Türk halk müziği’ni ve Türk kültürünü aktarmaya çalıştı.

2015 yılının Şubat ayında T.R.T. Müzik’de başlayan “Sıra Sende Türkiye” isimli yarışma programına katıldı ve 3. lükle tamamladı. “Bi haber” isimli ilk albüm çalışmasını Mart 2015 de, “Gel sevduğum” isimli ilk single çalışmasını Mart 2016 da, “Küp içinde nişasta” isimli 2. single çalışmasını da Ağustos 2016’da yayınlayan Elif Bûse Doğan, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu konserleri, solo konserleri ve TV programlarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

2016 – 2017 yılları arasında T.R.T. Müzik’te her hafta canlı yayınlanan “Aşk için” isimli müzik eğlence programı hazırlayıp sundu. “Elif zamanı” isimli ikinci solo albüm çalışmasını 23 Şubat 2018’de çıkaran Elif Bûse Doğan, T.R.T. Müzik’te her hafta yayınlanan “Nefesten sese” isimli müzik eğlence programını sunmakta, her pazar akşamı saat 22.00′ da Kral FM’ de Elif Zamanı isimli türkü istek programını da hazırlayıp sunmaktadır.
Kaynak: elifbusedogan.com

Bir yanıt yazın