Esra İçöz

Türk sanat müziği ses sanatçısı Esra İçöz, 9 Ocak 1978 tarihinde istanbul’da dünyâya gelmiş, ilk ve orta eğitiminden sonra lise eğitimini Burhan Felek Lisesinde tamamlamıştır. 1994 yılında Üsküdar Musıki Cemiyetine girmiş, 5 yıl süreyle repertuar, usul ve nazariyat dersleri almıştır.

1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi devlet konservatuarı sınavlarına girmiş, iki bölümde okumaya hak kazanmış ve ses eğitimi bölümünde eğitimine başlamıştır.

Esra İçöz; Prof.Dr. Alâeddin Yavaşca, Tülun Korman, Çetin Körükçü, Selahattin İçli ve Rahmi Sönmezocak gibi değerli hocalardan ders almış, öğrencilik yıllarında sahnede; Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Emel sayın ve Timur Selçuk gibi isimlere vokal olarak eşlik etmiştir.

1996 yılında T.R.T.’nin açmış olduğu Amatör ses yarışmasında, Marmara Bölge birincisi seçilmiş, 1998 yılında T.R.T. İstanbul Radyosunda Ses Sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır.

2001 yılında Konservatuardan bölüm birincisi olarak mezun olmuş, aynı yıl, Müzik Öğretmeni olarak göreve başlamış ve bir yıl süreyle devam etmiştir.

2004 yılında bestekâr Esma Karamancı’nın eserlerinin yer aldığı, “Yaşamın Sesi” isimli albüm çalışmasında solistlik yapmış, 2005 yılında kurulan, Cemal Reşit Rey Türk Müziği topluluğuna katılmıştır.

Esra İçöz, T.R.T. İstanbul Radyosunda, Radyo 4’de yayınlanan “Solistlerden birer şarkı” ve “Solistler geçidi” programlarının prodüktörlüğünü yapmış, 2007 yılında Almanya Hannover’de düzenlenen devlet zirvesinde konser vermiştir.

2006 yılı Ocak ayında albüm çalışmalarına başlamış ve 2007 haziran ayında Türk sanat Müziğinin sevilen eserleri ve fantezi şarkılardan oluşan, “İstanbul” adlı albümünü piyasaya çıkarmıştır.

2007 yılı Ekim – Kasım aylarında 8 hafta Kanal 1 de “Lezzet durağı” adlı programı yapmış, 2007 yılında kısa bir süre Kanal 7’de “Göster kendini” adlı yarışma programını sunmuştur. Kaynak: esraicoz.com

Bir yanıt yazın