Serdar Kaşıkçılar

Serdar Kaşıkçılar, 1953 yılında Bursa’da dünyâya gelmiş, müzik eğitimine annesinin teşvikiyle 7 yaşında Ayhan Bilgin’den mandolin dersleri alarak başlamıştır.

Lise yıllarında Şekip Ayhan Özışık‘ın takviyesi ile Erdinç Çelikkol‘dan ud ve keman dersleri almış, Bursa Musiki Cemiyeti’ne girmiştir. Ses ve nazariyat eğitimi görmüş, öğrencilik yıllarının bir döneminde Almanya’da bulunmuştur.

Serdar Kaşıkçılar, 1986 yılında yetişmiş sanatçı olarak T.R.T.’ye girmiş ve 4 yıl Erzurum Radyosu’nda görev yaptıktan sonra, 1990 yılında İstanbul radyosuna atanmış, yurt dışında bir çok ülkede Türk müziğinin tanıtım programlarında yer almıştır.

Paris’te ikamet eden neyzen Kudsi Erguner’in “Osmanlı Davulları” projesi kapsamındaki CD çalışmaları ve konserlerde (Paris – Fas) yer almıştır.

Yine Kudsi Erguner’in topluluğu içinde; Aya İrini, Brüksel ve Atina’da Likurgos Angelupulas Korosu ile “Bizans İlahileri” konserine katılmıştır.

Ahmet Kadri Rizeli’nin şefliğini üstlendiği “Golden Horn Ensemble” içinde; Köln, Viyana, Graz ve bunun gibi Mevlevi Ayini ve Sema programlarında yer almış, C.R.R.’de Refik Fersan konserinde bulunmuş ve Ali Ufki CD çalışmasına solist olarak katılmıştır.

Köln Hogen’de “J. Sebastian Bach ve Dede Efendi‘nin Eserleri” adlı programı, 09 Mayıs 2008 tarihinde udu ile seslendirmiş, Viyana’da Osmanlı Dönemi Müzik konulu araştırma çalışmalarına katılmış, Londra, Amsterdam, Hamburg ve Köln’de Kilise Koral ses çalışmaları üzerine incelemeler yapmıştır.

Yurt içinde ve yurt dışında müzik konulu bir çok konferans seminer ve toplantılara katılmış, “Dede Efendi Belgeseli”nde görev almış ve vefa borcunun hiç bitmeyeceğini düşündüğü, Bursa Musiki Derneği’ne uzun yıllar önderlik etmiş, öğrenciler yetiştirmiştir.

Ayhan Bilgin, Erdinç Çelikkol, Burhan Dikencik, udi Hrant Emre, Recep Birgit, Cahit Peksayar, Yıldırım Gürses, Câhit Ünyaylar ve Yılmaz Pakalınlar gibi üstatlardan istifade etmiştir. İstanbul Radyosu’ndan 15 Mart 2008 tarihinde koro şefi ve ses sanatçısı olarak emekli olan Serdar Kaşıkçılar, yaşamına Ankara’da devam etmektedir.
Kaynak: gazete2000.com

Bir yanıt yazın